ФЕЙК: USAID постачає стимулятор ефедрин українським військовим

ФЕЙК: USAID постачає стимулятор ефедрин українським військовим

15 Вересня 2023
FacebookTwitterTelegram
450

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Наприкінці липня та на початку серпня одразу на кількох платформах (фейсбуці, твіттері, телеграмі, ютубі) поширил відео, на якому нібито бійці 79-ої окремої десантно-штурмової бригади ЗСУ в Запоріжжі отримують ефедрин від Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Деякі канали називають ефедрин стимулятором, що потрібен для виробництва метамфетаміну, а інші прямо називають цю речовину наркотиком. Цю новину також озвучила Марія Захарова, представниця Міністерства закордонних справ рф. Вона згадала «наркотики USAID» як приклад легалізації наркотиків в України та спроби створення «універсальних солдатів ЗСУ» за допомогою психотропних речовин

Проте це — фейк. USAID не передавав подібні речовини ЗСУ, відео вперше з’явилося у фейковому телеграм-каналі.

Скриншот допису

Уперше відео з’явилося в телеграм-каналі «79 окрема десантно-штурмова бригада Миколаїв». Утім, у 79-ої бригади немає офіційного акаунту в телеграмі. Натомість у цьому месенджері існує ціла мережа фейкових каналів, які видають себе за акаунти військових підрозділів ЗСУ. Зазвичай вони поширюють дезінформацію, панічні настрої та збирають особисті дані читачів.

Крім того, у проросійських каналах стверджують, що військові отримали стимулятори в Запоріжжі. Проте з відкритих джерел відомо, що 79-а бригада працює на Мар’їнському та Вугледарському напрямках на Донеччині. Зокрема про це в липні повідомляв Головнокомандувач ЗСУ.

У коментарі іноземним фактчекерам із Lead Stories представник USAID заявив, що Агентство не постачало в Україну ефедрин чи будь-які інші речовини для ЗСУ. Це підтверджується і даними на сайті організації: у USAID немає програм допомоги українським військовим. Натомість підтримка України у сфері охорони здоров’я зосереджена на кількох напрямках: розвиток медичної реформи, зокрема вдосконалення державних закупівель ліків, допомога хворим на ВІЛ та туберкульоз, покращення послуг із реабілітації та вакцинація.

Ефедрин справді можна використати для виробництва метамфетаміну. Однак це не єдине призначення. Ефедрин — речовина, яку отримують з рослини ефедра. Її застосовують для лікування алергічних реакцій, бронхіальної астми, пониженого артеріального тиску при анестезії або для зменшення закладеності носа. Наприклад, в Україні продають кілька препаратів від захворювань дихальної системи, у складі яких є ефедрин. Ми не знайшли жодного випадку, коли б українським військовим передавали ефедрин у чистому вигляді.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний