ФЕЙК: Усі телефонні розмови записуватимуть, а соцмережі будуть моніторити — нові правила комунікації

ФЕЙК: Усі телефонні розмови записуватимуть, а соцмережі будуть моніторити — нові правила комунікації

26 Лютого 2022
FacebookTwitterTelegram
6016

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, ніби в «нашій країні» від завтра з’являються нові правила комунікації. Начебто вестимуться записи усіх телефонних дзвінків, повідомлень та дзвінків у WhatsApp, а також будуть моніторити Twitter, Facebook. Далі повідомляють, начебто всі пристрої підключать до відомчих систем CDMX. Людей закликають бути обачними та не поширювати повідомлення, які суперечать закону та моралі. Наголошують, що від завтра у країні буде інша форма спостереження.

Скриншот допису

Далі пояснюємо, що не так.

Ці повідомлення поширювали у кілька хвиль:

  • одні з перших з’явилися ще в серпні 2017 року в російському сегменті Facebook. Тоді користувачі вказували, ніби ці повідомлення розсилають у WhatsApp.
  • наступна хвиля дописів — у листопаді та грудні 2018 року. Вони почали з’являтися як у російському, так і в українському сегментах. Хоча в деяких постах вказують, що обмеження соцмереж та прослуховування дзвінків пов’язані з початком дії «закону Ярової». А це пакет правок до російських законів, якими зобов’язують зберігати переписки, телефонні дзвінки та весь трафік від користувачів, а також надавати ці дані на запит спецслужб. Тобто йдеться про обмеження на території РФ — вони не мають жодного відношення до України. 
  • в аналогічних дописах за жовтень 2021 року ці обмеження вже пов’язують з тим, що «вступила в дію третя частина закону Ярової». 
  • ще з жовтня 2021 повідомлення почали поширювати в українському сегменті Facebook у спільнотах жителів Луганської та Донецької областей. 
  • це ж повідомлення поширювали у січні 2022-го року у казахському сегменті Facebook під час протестів у країні. Тоді користувачі пов’язали описані події з Аристаном КНБ — відомством Комітету Національної Безпеки Казахстану;
  • такі ж повідомлення поширювали користувачі з Абхазії;
  • остання хвиля поширень цього повідомлення в українському сегменті Facebook (станом на дату публікації) — лютий 2022 року. 

Сам факт того, що повідомлення однакового змісту поширювали кількома хвилями в різних країнах із універсальною фразою «у нашій країні від завтра», уже дає підстави сумніватися у змісті повідомлень. 

Перевіримо цю інформацію відповідно до українського контексту. 

Соцмережі можуть розкрити приватні листування за певної необхідності. Державні структури можуть розкрити приватне листування у месенджерах за умови, якщо їм відомий номер телефона користувача і він не використовує функцію таємних чатів або ж використовує незахищене інтернет-з’єднання. 

Правоохоронні органи можуть отримати доступ до приватних телефонних розмов тільки після дозволу суду. Для того, аби дізнатися інформацію про адресата, його місцезнаходження та тривалість розмови, достатньо отримати виписки від операторів мобільного зв’язку. Оператори не зберігають текст розмови, його можна отримати лише завдяки спеціальному обладнанню від СБУ та МВС. 

Автор допису також зазначає, що пристрої нібито підключені до відомчих систем CDMX. Однак те, що стосується CDMX (Ciudad de México) або Мехіко-Сіті, жодним чином не пов’язане з Україною. 

Раніше ми вже спростовували фейк, ніби ВРУ розглядає законопроєкт, який дозволить прослуховувати розмови українців.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний