ФЕЙК: Усі вакцини від COVID-19 виявилися небезпечними, багато країн від них відмовилися

ФЕЙК: Усі вакцини від COVID-19 виявилися небезпечними, багато країн від них відмовилися

21 Травня 2021
FacebookTwitterTelegram
628

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють відео, на якому невідомий чоловік розповідає, що всі вакцини від COVID-19 виявилися небезпечними. За його словами, контролюючі органи різних країн світу виявили в усіх препаратах «дуже серйозні, інколи критичні дефекти».

Насправді міжнародні організації та органи, що займаються контролем якості медикаментів у окремих країнах, після перевірок препаратів здебільшого заявили, що користь від вакцин переважає ризики. І після нетривалих пауз знову рекомендували вакцини від COVID-19 до масового використання. Винятком стали лише кілька країн. 

У відео стверджують, що «від AstraZeneca відмовилися практично по всьому Євросоюзу». Насправді у березні 18 країн тимчасово призупинили вакцинацію AstraZeneca, поки Європейське агентство з лікарських засобів (ЄМА) проводило розслідування рідкісних випадків утворення тромбів у вакцинованих. 

Повідомлялося про близько 30 випадків незвичного згортання крові та низького рівня тромбоцитів серед 20 млн вакцинованих. У ЄМА після розслідування цих випадків заявили, що AstraZeneca є безпечною та ефективною. У AstraZeneca розповіли, що після масових випробувань у США незалежна комісія не виявила підвищеного ризику виникнення тромбів у тих, хто отримав вакцину.

Уже у квітні у ЄМА додали, що може існувати певний зв’язок між вакциною та утворенням тромбів, тому внесли тромби до дуже рідкісних побічних ефектів. За підрахунками Агентства, тромби трапляються приблизно в 1 випадку на 100 тисяч щеплень. У ЄМА наголошують: переваги використання вакцини перевищують можливі ризики. У більшості країн, наприклад, у Болгарії, Німеччині, Італії, Латвії, Франції після висновку ЄМА вакцинацію AstraZeneca одразу відновили. Однак у Норвегії та Данії використовувати AstraZeneca дійсно поки відмовилися.

До речі, у відео говорять, ніби у Данії відмовилися від вакцини Pfizer. Це неправда, у країні продовжують вакцинацію препаратами Pfizer-Biontech та Moderna. 

Уже у травні Європейський Союз відмовився від подальшого замовлення AstraZeneca. Але не через побічні ефекти, а бо компанія порушувала угоду з постачання препарату. Водночас єврокомісар з питань внутрішнього ринку Т’єррі Бретон сказав, що препарат компанії AstraZeneca «є дуже доброю вакциною».

Крім цього, у відео стверджують, ніби у США відмовилися від вакцини Johnson&Johnson. Насправді Управління з продовольства і медикаментів та Центри з контролю та профілактики захворювань США тимчасово призупиняли її використання, оскільки в систему відгуків про побічні ефекти від вакцинації (VAERS) надійшло 6 повідомлень про утворення тромбів після щеплення. Після розслідування цих випадків американські регулятори рекомендували продовжити використовувати вакцину Johnson&Johnson.

Детально про недоліки системи VAERS та чому повідомлення з неї не завжди правдиві ми писали тут.

Автор відео згадує, ніби від вакцини Moderna «теж хочуть відмовитися». На початку року в Каліфорнії призупиняли вакцинацію цим препаратом після повідомлень про кілька випадків алергічних реакцій у Сан-Дієго. Але ще в січні Департамент охорони здоров’я Каліфорнії встановив, що вакцина безпечна і щеплення продовжили. Про інші випадки навіть тимчасової відмови від Moderna в інших країнах не повідомлялося.

Згадується у відео і російська вакцина від коронавірусу «Sputnik V». Ніби було виявлено низку побічних ефектів та невідповідностей, а багато країн, зокрема Бразилія та Словаччина, відмовилися від російського препарату. Це правда, уряд Словаччини відмовився купувати «Sputnik V», а Національне агентство з санітарного нагляду Бразилії (Anvisa) відхилило запит на схвалення використання російського препарату «Sputnik V» в екстрених випадках.

Міжнародні експерти висловили застереження з приводу безпечності та ефективності «Sputnik V». Його розробники опублікували лише частину результатів випробувань першої та другої фаз. У двох дослідженнях взяли участь лише 38 учасників. Кілька дослідників вказали на низку невідповідностей у результатах, пише Deutsche Welle. Наприклад, учасники отримували дуже різні форми вакцини, а дослідження показало, що всі вони мали однаковий рівень антитіл у крові в різні дні. Близько 40 вчених з Європи, США, Канади та навіть Росії підписали відкритий лист, висловлюючи занепокоєння, що даними маніпулюють.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний