ФЕЙК: Усіх українців, які отримували гуманітарну допомогу від росії у Балаклії, ув’язюватимуть

ФЕЙК: Усіх українців, які отримували гуманітарну допомогу від росії у Балаклії, ув’язюватимуть

29 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
635

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі розповсюджують інформацію, ніби у Державному бюро розслідувань (ДБР) заявили про початок фільтраційних заходів у Балаклії. Це означає, що українців, які отримували гуманітарну допомогу від росії, будуть «саджати за грати та катувати», пишуть користувачі. 

Однак це — фейк. У Держбюро розслідувань повідомили, що фільтраційні заходи стосуються лише російських колаборантів.

Скриншот допису

8 вересня 2022 року Президент України Володимир Зеленський підтвердив, що Збройні Сили України звільнили місто Балаклія на Харківщині. Після цього росіяни поширювали фейки, нібито Держбюро розслідувань проводять фільтрацію серед місцевого населення Балаклії, аби виявити людей із проросійськими поглядами.

Насправді на офіційному сайті ДБР зазначили, що після деокупації проводять заходи з попередження підривної діяльності росіян. Фільтраційні заходи стосуються тих, хто під час тимчасової окупації у Балаклії співпрацював із ворогом та тих, хто може становити загрозу національній безпеці. 

Однак ДБР займається не всіма правопорушниками: у його підслідності — високопосадовці, судді, працівники правоохоронних органів та особи, які вчинили військові злочини. Фільтраційними заходами також займаються інші органи, як-от Національна поліція чи СБУ.

Ні в повідомленні ДБР, ні в заявах інших правоохоронних органів не йдеться про те, що мешканців, які отримували гуманітарну допомогу від росії, будуть притягати до кримінальної відповідальності.

3 березня 2022 року Верховна Рада внесла зміни до Кримінального кодексу, які  дозволяють притягати людей до кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність. Покарання передбачене для людей, які публічно заперечували російську агресію, закликали громадян України до підтримки ворога та співпраці з ним, добровільно займали посади в окупаційних органах, здійснювали пропаганду у закладах освіти та впроваджували освітні стандарти держави-агресора, матеріально підтримували агресора.

Проте у законодавстві не йдеться про те, що отримувачі гуманітарної допомоги на тимчасово окупованих територіях будуть покарані. Як пояснив правозахисник Роман Лихачов в ефірі «Громадського радіо», немає підстав вважати колаборантами людей, які лише отримували гуманітарну допомогу. Водночас якщо отримувач гуманітарної допомоги публічно підтримував дії агресора, тоді такі дії можна розглядати як колабораціонізм.

Росіяни захопили Балаклію на початку березня 2022 року. 22 квітня 2022 року прокуратура оголосила про підозру у держзраді міському голові Балаклії Івану Столбовому. За даними слідства, він перейшов на бік агресора та підбурював своїх заступників лояльно ставитися до росії та окупаційних військ. Також він зібрав місцевих мешканців міста та повідомив про «гуманітарну допомогу» від російських військових. Пізніше із сім’єю він утік до росії.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний