ФЕЙК: Усіх вакцинованих необхідно ізолювати протягом зимових місяців — Крістіан Перрон
Beta

ФЕЙК: Усіх вакцинованих необхідно ізолювати протягом зимових місяців — Крістіан Перрон

30 Вересня 2021
FacebookTwitterTelegram
77

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють хибну інформацію про вакцинацію. Зокрема, користувачі стверджують, що:

  • Крістіан Перрон, колишній віцепрезидент Європейської консультативної групи експертів з імунізації ВООЗ та фахівець із інфекційних захворювань, заявив, що всіх вакцинованих необхідно відправити на карантин упродовж зими, інакше вони можуть серйозно захворіти. Ба більше, вакциновані небезпечні для оточуючих, тоді як невакциновані повністю безпечні. Він нібито посилався на ситуацію із вакцинованими в Ізраїлі та Великій Британії.
  • Кобі Хавів, ізраїльський лікар, заявив, що вакциновані складають 95% серед важко хворих на COVID-19, і 85-90% серед госпіталізованих пацієнтів. Це свідчить про падіння ефективності вакцин.

Проте ці тези не відповідають дійсності. Маніпуляцію про висловлювання Кобі Хавіва вже перевіряли незалежні іноземні фактчекери з Estadão Verifica.

Походження цитати

Крістіан Перрон дійсно висловився з приводу вакцинації в інтерв’ю для видання UK Column у серпні 2021 року. Ось що він сказав:

Інтерв’юер: Тож чи існує пандемія, і чи взагалі вона колись існувала? Чи варто невакцинованим боятися теперішніх та майбутніх штамів?

Крістіан Перрон: Якраз навпаки! Вакциновані знаходяться у ризику перед новими штамами. Це що стосується передачі (вірусу — ред.), було доведено в кількох країнах, що вакцинованих потрібно відправити в карантин та ізолювати від суспільства. Невакциновані люди безпечні, а ось вакциновані становлять загрозу для інших. Це довели в Ізраїлі, де я маю багатьох знайомих лікарів. Вони мають серйозні проблеми в Ізраїлі зараз: важкі випадки у лікарнях серед вакцинованого населення. І теж саме у Великій Британії, у вас була велика вакцинальна кампанія

Однак нові штами також не дуже небезпечні. Із минулого року штами стають все менш і менш заразними.”

Ресурс Media Bias / Fact Check, який агрегує оцінки незалежних фактчекерів мережі IFCN, оцінює публікації сайту UK Column як конспірологічні та псевдонаукові. Це видання також неодноразово публікувало неправдиву та оманливу інформацію про COVID-19.

Крістіан Перрон — це французький вчений, лікар. 17 грудня 2020 року його звільнили з посади голови відділення інфекційних та тропічних хвороб Університетської лікарні імені Раймонда Пуанкаре за суперечливі висловлювання під час пандемії COVID-19.  Зокрема, він відстоював використання неперевірених препаратів (гідроксихлорохін) для пацієнтів із COVID-19, поширював теорії змови, що Хворобу Лайма (інфекційне захворювання) нібито створили колишні нацисти в американських лабораторіях.

Отже, варто обережно ставитися як до публікацій сайту UK Column, так і до висловлювань Крістіана Перрона.

Перевірка слів Крістіана Перрона

Твердження про вразливість вакцинованих не є правдивим. Раніше VoxCheck писав, що вакциновані має набагато менше ризиків інфікування, тяжкого перебігу, госпіталізації, смерті в разі захворювання на COVID-19 у порівнянні з людиною, яка не вакцинувалася і не хворіла на COVID-19.

Вакциновані можуть інфікуватися COVID-19 та заразити оточуючих. Однак вони становлять меншу загрозу, ніж люди без імунітету до COVID-19. До активного поширення штаму Delta дослідження демонстрували, що вакцинація суттєво зменшує поширення вірусу в разі проривного інфікування.

Щодо штаму Delta, вакциновані можуть мати таке ж саме вірусне навантаження, як і невакциновані. Утім, вакцинація найімовірніше скорочує період, протягом якого людина може заразити інших.

Також Крістіан Перрон помиляється стосовно меншої заразності нового штаму. Навпаки, за даними Центрів контролю та профілактики захворювань США, штам Delta заразніше, ніж попередні штами, у понад 2 рази.

Захворюваність в Ізраїлі

Кобі Хавів займає посаду директора в ізраїльському медичному центрі “Герцог”. Він дійсно казав про велику кількість госпіталізованих серед вакцинованих. Однак його слова вирвали з контексту — він коментує статистику захворювань лише в його лікарні, а не по всій країні. Фактчекери з Estadão Verifica попросили людей зі знанням івриту перевірити відео лікаря — ті підтвердили, що йдеться саме про статистику в його медичному центрі. Ще одне важливе доповнення — геріатрична лікарня Кобі Хавіва в основному обслуговує людей похилого віку, тобто людей із групи ризику.

Крім того, Кобі Хавів підтримує вакцинацію проти COVID-19, у тому числі щеплення третьою дозою, тоді як його слова використовують для антивакцинаторської пропаганди. 

У серпні 2021 року в Ізраїлі близько 60% важко хворих пацієнтів із COVID-19 виявилися вакцинованими. Ми вже спростовували маніпуляції про ізраїльську статистику захворюваності. Через те, що в Ізраїлі більшість населення пройшли повний курс вакцинації, зростає їхня частка серед госпіталізованих та важких хворих. Також слід брати до уваги, що серед людей із групи ризику (люди похилого віку, люди із супутніми захворюваннями) вище охоплення вакцинації. У них більше ризиків стикнутися з тяжким перебігом COVID-19.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний