ФЕЙК: В Арктиці Місяць пройшов 30-секундний шлях і на 5 секунд повністю закрив Сонце

ФЕЙК: В Арктиці Місяць пройшов 30-секундний шлях і на 5 секунд повністю закрив Сонце

9 Червня 2021
FacebookTwitterTelegram
5206

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео, на якому надзвичайно великий Місяць нібито проходить 30-секундний шлях в Арктиці та закриває Сонце на 5 секунд.

Скриншот допису, який поширюють у Facebook

Утім, це — неправда. Відео створили за допомогою комп’ютерної графіки. Явище, зображене у відео, неможливе з наукової точки зору.

Цей фейк вже перевірили незалежні іноземні фактчекери з BOOM, Snopes, FactCheck.kz.

Комп’ютерна графіка

Відео з Місяцем вперше з’явилося в акаунті TikTok @aleksey__nz 17 травня 2021 року. Автор використовує акаунти в Instagram і TikTok для демонстрації своїх навичок і вмінь як CG-художника (CG — абревіатура “computer graphics”, тобто комп’ютерна графіка). Так, в одному з відео автор показує, як Місяць “вибухає” і розлітається на шматки, а в іншому — як посеред засніжених гір “виринає” кит. 

Приклади інших робіт автора

Відео з Місяцем в Арктиці теж створено за допомогою графіки. Для того, щоб остаточно переконатись в цьому, слід розглянути основні факти про Місяць.

Наскільки близько знаходиться Місяць по відношенню до Землі?

Місяць не може знаходитись так близько до Землі, як зображено на відео. Приблизна середня відстань між Землею та Місяцем — 384 400 км. Місяць у певні часові проміжки знаходиться ближче до Землі, оскільки орбіта, по якій він обертається, має форму не ідеального кола, а еліпса. У перигей, момент найближчого знаходження Місяця до Землі, ця відстань становить близько 363 300 км. 

Порівняння сприйняття перигею (найближчого положення Місяця до Землі) та апогею (найдальшого положення)

Місяць здається особливо великим під час такого явища, як супермісяць, коли перигей співпадає з періодом повного Місяця (фаза, коли Місяць, Земля, Сонце знаходяться на одній лінії, причому Земля знаходиться між Сонцем і Місяцем). У середньому супермісяць здається на 14% більше та на 30% яскравіше, ніж Місяць в апогеї (найдальше положення Місяця від Землі — близько 405 500 км).

Фази Місяця, найбільш освітлений Місяць — повний Місяць (по центру)

Проте навіть при максимальному наближенні до Землі та максимальній освітленості Місяць не може виглядати так, як зображено у відредагованому відео. Наприклад, 26 травня 2021 року період супермісяця співпав із повним місячним затемненням — явищем, коли Місяць під час руху потрапляє в область тіні Землі. Протягом цього явища Місяць може виглядати рожевим або червоним (“кривавий Місяць”). Це відбувається, тому що сонячне світло проходить через земну атмосферу, яка відфільтровує велику частину синього світла. У результаті сонячне світло надає Місяцю червоного відтінку.

Модель місячного затемнення

Фото кривавого супермісяця, 26 травня 2021 року

Коли Місяць розташований біля горизонту, він може здаватися більше. Це оптична ілюзія або, як її ще називають, місячна ілюзія. Наразі немає єдиного пояснення, чому людина саме так сприймає віддалені об’єкти. Також варто пам’ятати, що фотографи можуть маніпулювати реальним розміром Місяця, наближуючи камеру для кращого знімку.

Чи може Місяць заблокувати сонячне світло?

Місяць може заблокувати сонячне світло, але не так, як показано у відео. Явище, коли Місяць повністю або частково закриває сонячне світло, називають сонячним затемненням. У цей період Місяць опиняється на одній лінії між Сонцем та Землею. Його тінь, що падає на Землю, частково або повністю закриває сонячне світло.

Модель сонячного затемнення

Утім, при повному сонячному затемненні не наступає повна темрява. Місяць блокує диск Сонця, проте можна побачити сонячну корону — зовнішню атмосферу Сонця, яка теж є джерелом світла, хоч вона і менш яскрава, ніж основна частина зірки.

Повне сонячне затемнення 14 грудня 2020 року: на зображеннях можна побачити сонячну корону

На відміну від місячного затемнення, яке можна спостерігати на всій півкулі Землі, поверненій до Місяця, сонячне затемнення видно тільки в певних частинах світу. Так, у 2017 році повне сонячне затемнення відбулось у кількох штатах США, а в 2019 і 2020 роках — у країнах Південної Америки.

У зоні, позначеній лініями, можна було побачити попереднє повне сонячне затемнення, 14 грудня 2020 року

Сонячне затемнення в середньому триває довше, ніж 5 секунд. Так, останнє повне сонячне затемнення 14 грудня 2020 року тривало до 2 хвилин 40 секунд, у залежності від географічного положення. Передостаннє повне сонячне затемнення у 2019 році тривало до 4 хвилин 3 секунд. Тобто затемнення не може відбутись так швидко, як показано у відредагованому відео. Ба більше, сонячне затемнення не могло відбутись одночасно з періодом повного Місяця (період максимальної освітленості Місяця, див. вище). Повна фаза відбувається, коли Земля розташована на одній лінії між Сонцем та Місяцем, тоді як сонячне затемнення — коли Місяць розташований між Сонцем і Землею.

У 2021 році сонячного затемнення поки що не було. Наступне неповне сонячне затемнення відбудеться 10 червня 2021 року. Кільцеве сонячне затемнення можна буде побачити в Канаді, Гренландії, Північній Росії, а часткове сонячне затемнення — у частині штатів США, Канаді, країнах Карибського регіону, Європи, Азії та Північної Африки.

Приклади кільцевого та часткового сонячного затемнення

Дізнатись більше про сонячне затемнення можна в матеріалі National Geographic:

Інші деталі

Про антинауковість явища, зображеного у відео, свідчать також інші деталі. Наприклад, у середині відео (00:14-00:18) Місяць “пролітає” над озером, але у самому озері немає відображення Місяця.

Незважаючи на те, що відео знято вдень, поверхня Місяця виглядає занадто яскравою та чіткою. Так, Місяць можна побачити вдень, однак протягом ясного сонячного дня складно буде розгледіти його поверхню. Місяць не є джерелом світла, він лише відбиває сонячне світло. Його освітленість прямо залежить від того, у якій позиції він знаходиться по відношенню до Сонця. Проте у відео при наближенні до Сонця видимість Місяця не змінюється (00:01-00:14).

У відео неправильно продемонстрували, як рухається Місяць. Хоча Місяць обертається по своїй осі, він постійно повернений до Землі лише одним своїм боком. Це явище називають синхронним обертанням — час оберту Місяця навколо своєї осі збігається з часом проходження орбіти довкола Землі. За жодних обставин не можна побачити зворотній бік Місяця, якщо знаходитись на Землі. У відео, навпаки, перед тим, як Місяць “закриває” Сонце (00:16-00:18), можна побачити його зворотній бік.

У цьому відео можна побачити, як змінюються фази Місяця та як він обертається по своїй осі (вид із Північної півкулі Землі):

На Землі не можна почути звук пересування небесних тіл. Натомість у відео присутній звук “пересування” Місяця. Космічні агенції можуть лише перетворювати зібрані дані з космосу на звук. Наприклад, NASA (Національне управління з аеронавтики і дослідження космічного простору в США) трансформує електромагнітні хвилі, які реєструють прилади, у звук.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний