ФЕЙК: В Індії понад 400 тис. дітей отримали параліч кінцівок внаслідок вакцинації від поліомієліту | VoxUkraine

ФЕЙК: В Індії понад 400 тис. дітей отримали параліч кінцівок внаслідок вакцинації від поліомієліту

3 Вересня 2020
FacebookTwitterTelegram
2067

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook 

Мережею поширюють допис, у якому йдеться про те, що в результаті вакцинації від поліомієліту в Індії було паралізовано понад 400 тис. дітей. Автор посилається на наукове дослідження та статистичні дані, а для ілюстрації додає світлину із дітьми, начебто ураженими поліомієлітом після вакцинації. 

До речі, цю світлину дітей із паралічем кінцівок від поліомієліту зробили ще в 2002 році — про це свідчить фотозвіт на сайті ВООЗ. Утім, ніде не було вказано, що параліч у цих дітей розвинувся внаслідок вакцинації. 

Стаття, про яку йдеться, досліджує можливу кореляцію між кількістю випадків паралічу, не зумовленого поліовірусами, та масовою вакцинацією від поліомієліту в Індії. Після програми масової імунізації дітей віком до 5 років в Індії із 2011 року не було зафіксовано жодного випадку захворювання на поліомієліт. Тому починаючи із 2012 року кількість доз, які діти отримували щорічно, почали поступово скорочувати. Автори дослідження вирішили дослідити, чи зменшилася після цього кількість дітей із паралічем. 

За попередніми даними дослідження, випадків паралічу, не зумовленого поліовірусом, стало менше. Утім автори статті кілька разів наголошують, що позитивна кореляція ще не доводить причинно-наслідкового зв’язку між кількістю випадків паралічу та вакцинацією. Вони стверджують, що необхідно провести грутновніші дослідження цієї гіпотези, аби довести або спростувати такий висновок. Тобто наразі немає доказів того, що понад 400 тис. дітей отримали параліч кінцівок внаслідок вакцинації від поліомієліту. 

У рецензії на цю статтю зазначають, що дослідники не звернули увагу на цілу низку факторів, які впливають на результати. Наприклад, для дослідження взяли дані про параліч у дітей віком 0-15 років, тоді як вакцинацію проводять лише дітям до 5 років. Врахування випадків іншої вікової групи спотворюють статистичний результат. Також після 2012 року зменшилася присутність партнерських організацій, які під час кампанії із вакцинації вели звітність по кількості випадків паралічу; це могло вплинути на те, як велася статистика, на яку посилаються в дослідженні. До того ж у 2013-2014 роках активна програма вакцинації ще тривала у північних штатах Індії — цього також не враховують у результатах, хоча там заявлена кореляція не підтвердилася. 

За даними Європейського центру з епідемічного контролю, вакциноасоційований параліч після оральної поліовакцини трапляється з частотою 4 випадки на мільйон вакцинованих дітей. Значно більшим ризиком є параліч і навіть смерть від поліомієліту, оскільки не існує лікування цього захворювання. Єдиний ефективний засіб попередження поліомієліту — це вакцинація, завдяки якій, за даними ВООЗ, попередили 1,5 млн дитячих смертей та параліч у понад 18 млн дітей.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний