ФЕЙК: В інтернет-магазинах Wayfair і Walmart продають дітей

ФЕЙК: В інтернет-магазинах Wayfair і Walmart продають дітей

20 Вересня 2021
FacebookTwitterTelegram
755

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про торгівлю людьми та сексуальне насильство над дітьми у США. Користувачі соцмереж стверджують, що:

  • В американських інтернет-магазинах Wayfair та Walmart продають товари з підозріло високими цінами (дитячі костюми за $99 999, офісні шафи за $10 000- $15 000, подушки за $10 000, футболки та дитячі іграшки за $5 000). Крім того, шафи, що продавалися в магазині Wayfair, мали такі ж самі назви, як імена зниклих безвісти дітей у США. Усе це свідчить про те, що за допомогою інтернет-магазинів таємно продають дітей.
  • Фонд The Shah Family Foundation, що заснував магазин Wayfair, фінансує організацію The Boys & Girls Clubs of America. Ця організація насправді є ширмою для прикриття злочинів педофілів: надходить багато повідомлень про сексуальне насилля над дітьми всередині цього клубу.
  • Джеффрі Епштайн, американський сексуальний злочинець, не накладав на себе руки в тюрмі. Його вбили через те, що він знав занадто багато про сексуальні злочини американських еліт.
  • Білл Клінтон та Дональд Трамп, колишні президенти США, мали зв’язки з Джеффрі Епштайном та неодноразово відвідували його острів, де вчиняли сексуальне насильство над дітьми.
  • Ще один доказ педофілії серед американських політиків — так звана справа «Піцагейт».

Однак жодна з наведених тез не відповідає дійсності.

Частину цих фейків уже спростували незалежні іноземні фактчекери з PolitiFact, Reuters, USA Today, FactCheck.org

Інтернет-магазини Wayfair та Walmart

На сайтах згаданих магазинів дійсно розміщували товари з подібними цінами. Утім, немає підстав вважати, що у такий спосіб сексуальні злочинці продають дітей.

Приклади товарів, які згадували у соцмережах

По-перше, високі ціни на різні товари — це звичайна практика для інтернет-магазинів. У їхніх каталогах можна знайти товари як з низької, так і з високої цінової категорії.

По-друге, товарам, як-от меблям, можуть давати людські імена. Однаковість імен офісних шаф та зниклих безвісти дітей — це співпадіння. Крім того, не всі діти, яких згадують у соцмережах, досі мають статус зниклих безвісти. Лише одну дитину з шести, згаданих у контексті Wayfair, досі не знайшли.

По-третє, не можна виключати можливість помилки при вказуванні ціни. Наприклад, продавати товари в інтернет-магазині Walmart може будь-який виробник після укладання угоди. Отже, він може випадково або навмисно вказати ціну, яка не відповідає реальній вартості продукту.

Клуб The Boys & Girls Clubs of America

Нірадж Ша (Niraj Shah), голова ради директорів The Shah Family Foundation (заснований у 2017 році), є співзасновником та головним виконавчим директором компанії Wayfair (заснована у 2002 році). 

Організацію The Boys & Girls Clubs of America заснували ще в 1860 році, хоча й вона спочатку не приймала дівчат до своїх лав. Сьогодні вона пропонує позашкільні активності (спортивні заходи, курси з образотворчого мистецтва, музики, фінансової грамотності тощо) для дітей та підлітків. Shah Family Foundation дійсно надавав підтримку дитячим клубам. 

У 2019 році журналісти з Hearst Connecticut Media оприлюднили розслідування, у якому виявили понад 100 цивільних і кримінальних справ про сексуальне насильство серед співробітників, волонтерів клубу за останні 70 років. Більшість випадків відноситься до діяльності клубів у другій половині ХХ століття. Представники The Boys & Girls Clubs of America відреагували на розслідування та заявили, що запровадять додаткові заходи для запобігання сексуальному насильству.

Представники The Shah Family Foundation не коментували це розслідування. Безпідставно вважати, що їхня підтримка молодіжної організації якимось чином сприяла скоєнню сексуальних злочинів. Ба більше, фонд створили лише в 2017 році, тоді як сексуальне насильство, про яке йдеться у розслідуванні, відбувалося значно раніше.

Смерть Джеффрі Епштайна

У 2008 році Джеффрі Епштайна, відомого американського фінансиста, засудили за організацію дитячої проституції. Він уклав угоду зі слідством і провів у в’язниці лише 13 місяців. Після звільнення Епштайна зареєстрували в штаті Нью-Йорк як сексуального злочинця третього рівня (з високим ризиком повторного злочину).

Останній раз Джеффрі Епштайна заарештували 6 липня 2019 року за торгівлю неповнолітніми. 10 серпня того ж року його знайшли повішеним у тюремній камері. Медичний експерт підтвердив, що в’язень скоїв самогубство.

Фейки та теорії змови про вбивство Джеффрі Епштайна виникли внаслідок суперечливої інформації щодо дня його смерті:

  • Охоронці мали перевіряти стан здоров’я в’язня кожні півгодини, але в день вбивства вони проігнорували свої обов’язки. Пізніше цих охоронців судили.
  • Дві камери відеоспостереження біля камери Епштайна не працювали у день самогубства.
  • Деякі експерти намагалися оскаржити медичний висновок та вказували, що характер травм на шиї померлого більше схожий на вбивство, ніж самогубство. Співробітники, який проводили розтин Джеффрі Епштайна, досі переконані, що він скоїв самогубство.

Наразі немає достовірних доказів того, що Джеффрі Епштайна вбили.

Джеффрі Епштайн був знайомий із Біллом Клінтоном та Дональдом Трампом. Однак ні Клінтон, ні Трамп не були на Літл Сейнт Джеймсі, приватному острові Епштайна, де той найімовірніше скоював свої злочини. Також немає жодних доказів, що колишні президенті США причетні до сексуального насильства над дітьми.

«Піцагейт»

«Піцагейт» — це ще одна теорія змови про американських політиків, нібито пов’язаних із мережею педофілів. У 2016 році організація WikiLeaks оприлюднила листування Джона Подести, начальника штабу Гілларі Клінтон під час виборчої кампанії. В одному з листувань той обговорював проведення благодійного заходу з Джеймсом Алефантісом, власником піцерії «Comet Ping Pong» у Вашингтоні.

Прихильники конспірології вважали, що в цьому листуванні використовували зашифровані слова «cheese pizza» («сирна піца») замість «child pornography» («дитяча порнографія»); «піца» та «паста» замість «хлопчиків» та «дівчат»). За їхніми словами, представник Демократичної партії обговорював із бізнесменом сексуальне насильство над дітьми. А «Comet Ping Pong» в цій історії виявилася прикриттям для організації педофілів-сатаністів.

Ні в 2016 році, ні в наступні роки не вдалося знайти підтверджень існування подібної мережі педофілів.

Нагадуємо, що ми вже спростовували теорію змови, яку поширює американський рух «QAnon». Конспірологія про педофілів-сатаністів з найвпливовіших державних установ США не підтверджена жодними фактами.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний