ФЕЙК: В Україні не оголошують стан війни, тому що СРСР не припинив своє існування

ФЕЙК: В Україні не оголошують стан війни, тому що СРСР не припинив своє існування

31 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
440

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, де розповідають, що в Україні не оголошують стан війни, оскільки офіційно СРСР не припиняв своє існування. Автор доходить висновку, що України як держави не існує, відтак і війни в Україні юридично немає. Президент України при цьому нібито не може продовжувати воєнний стан.

Проте це фейк. В Україні ввели воєнний стан, якого достатньо для проведення мобілізації, і який може продовжувати Президент України. СРСР не існує ще з 1991 року, а його правонаступницею є росія. Україну визнали незалежною країною на міжнародному рівні. 

Скриншот відео

24 лютого 2022 року в Україні запровадили воєнний стан — особливий правовий режим, який вводять в разі збройної агресії чи загрози нападу для захисту незалежності, територіальної цілісності та нацбезпеки. Це передбачає надання необхідних для відвернення загрози повноважень органам влади та обмеження конституційних прав і свобод громадян на певний строк. Проте у статті 64 Конституції України вказані права, які не можуть бути обмежені. До прикладу, всі громадяни мають однакові конституційні права та є рівними перед законом, мають невід’ємне право на життя, повагу до гідності тощо. В українському законодавстві не вказано, що не можна продовжувати воєнний стан певну кількість разів.

Водночас щодо стану війни в українському законодавстві мало інформації. Так, у пункті 9 статті 85 Конституції вказано, що Верховна Рада за поданням президента оголошує «стан війни». У статті 4 «Про оборону України» йдеться, що з моменту оголошення стану війни чи фактичного початку воєнних дій настає воєнний час, який закінчується після припинення стану війни. 

Більше деталей про «стан війни» є в міжнародному праві. До прикладу, у III Конвенції про початок воєнних дій, прийнятій 18 жовтня 1907 року в Гаазі, вказано, що воєнні дії не можуть розпочатися без попереднього оповіщення інших держав. Однак у Резолюції ООН «Визначення агресії» 1974 року, вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави, бомбардування або блокада портів кваліфікується як акт агресії. Тому в першу чергу звертають увагу не на офіційні документи, в яких йдеться про оголошення війни, а на вчинені дії. 

Також військовий експерт Центру Разумкова Олексій Мельник вказує, що мобілізація в Україні відбувається згідно з законодавством: «Відкрийте закон, насамперед конституцію, а потім закон про оборону і закон про мобілізацію. Там все чітко написано. З них видно, що (у питаннях мобілізації – Ред.) всі процедури зараз дотримані». Юрист Борис Бабін висловлює подібну думку: «З 2022 року в нас є воєнний стан, все відбулося згідно з конституцією, є рішення парламенту, тому жодних зв’язків стану війни і мобілізації немає. Є воєнний стан, який надає всі відповідні повноваження (владі проводити мобілізацію – Ред.) згідно чинного закону»

Отже, «стан війни» — це виключно процес зовнішньої політики держави, який має формалізувати стан між країнами, тоді як «воєнний стан» — це про внутрішню політику. Наразі, щоб перебувати у стані війни, необов’язкові офіційні документи, які б це затверджували. 

Після Всеукраїнського референдуму, який відбувся 1 грудня 1991 року, міжнародна спільнота визнає Україну як незалежну державу. Відтоді Україна як повноправна членкиня міжнародного товариства отримала членство зокрема у Раді Європи та Світовій організації торгівлі, почала підписувати міждержавні угоди та співпрацювати з Європейським банком реконструкції та розвитку, Міжнародним Валютним Фондом тощо. 

Підписання 8 грудня 1991 року очільниками України, росії та Білорусі Біловезької угоди констатувало фактичний розпад СРСР. 25 грудня 1991 року Радянський Союз припинив існувати як суверенна держава. Того ж року у москві підписали Договір про правонаступництво щодо зовнішнього державного боргу та активів СРСР, а міжнародна спільнота де-факто визнала правонаступництво росії. 

Розпочавши збройну агресію проти України у 2014 році, росія порушила низку двосторонніх домовленостей, зокрема договір 2003 року між Україною та рф про державний кордон. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний