ФЕЙК: В Україні повістки про мобілізацію видають неповнолітнім

ФЕЙК: В Україні повістки про мобілізацію видають неповнолітнім

30 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
1587

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа та телеграм-канали поширюють фото повісток від військкомату 16-річним школярам та заявляють, що у такий спосіб в Україні мобілізують на війну неповнолітніх громадян.

Це — неправда. Насправді це повістка, яку отримують школярі з 16 років, аби стати на військовий облік. За українським законодавством, мобілізації підлягають лише повнолітні громадяни.

Скриншот допису

Насправді документ, який поширюють російські ЗМІ, є класичною повісткою, яку отримують школярі чоловічої статі для того, щоб стати на військовий облік у військкоматі. Згідно з законом «Про військовий обов’язок і військову службу», щороку впродовж січня-березня повістку отримують допризовники, яким у рік приписки виповнюється 17 років. Щоб стати на військовий облік, приписники отримують повістку від військкомату та мають з’явитися у визначений термін.

Після того, як хлопець з’явився до військкомату, він має пройти обов’язкову медкомісію. За результатами медичного огляду комісія з питань прописки може визначити, чи придатна людина до військової служби. Приписці не підлягають громадяни України, які відбувають покарання або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру. Тож повістка школярам з оповіщенням з’явитися до військкомату не означає те, що хлопця мобілізують на службу.

Більше того, згідно з законом, мобілізації підлягають громадяни, які на момент призову досягли 18 років. Утім, навіть вручення повістки необов’язково означає мобілізацію та відправлення на фронт. У коментарі «Суспільному» правозахисниця Вікторія Тютюнникова пояснила, що зараз в Україні є 4 види повісток:

  • Повістка для уточнення облікових даних. Документ надають, аби оновити дані про призовників у військкоматі. Зокрема це стосується оновлення особистих контактів, інформації про стан здоров’я, склад сім’ї, місце роботи чи навчання призовника.
  • Повістка для проходження медичного огляду. Мета такої повістки — з’ясувати стан здоров’я та придатність громадянина до служби.
  • Повістка-призов на строкову службу. У ній вказано термін, коли призовник має з’явитися до військкомату. Людину можуть притягнути до кримінальної відповідальності, якщо вона не з’явиться у призовній дільниці. 
  • Мобілізаційне розпорядження. Такі повістки вручають військовозобов’язаним, які пройшли медкомісію та були визнані придатними до військової служби. Документ зобов’язує громадянина прибути на збірний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.

Раніше у Центрі Протидії дезінформації також спростовували фейк, нібито українські підлітки почали отримувати повістки на службу в армії.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний