ФЕЙК: В Україні створять нову церкву — УПЦ-КП (Українську Православну Церкву Константинопольського патріархату)

ФЕЙК: В Україні створять нову церкву — УПЦ-КП (Українську Православну Церкву Константинопольського патріархату)

12 Серпня 2024
FacebookTwitterTelegram
189

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито Офіс Президента України спільно з Фанаром (стамбульською резиденцією Константинопольського патріарха) готуються до реєстрації Української Православної Церкви Константинопольського патріархату, до якої увійде Українська Православна Церква Московського патріархату після її заборони. Про це повідомив український політик і громадський діяч Ігор Мосійчук. «Всі ці метання свідчать лише про те, що проєкт ‘Томос’ виявився провальним та чужорідним для України», — коментують пропагандисти.

Утім, це — фейк. Ігор Мосійчук не є надійним джерелом інформації. Згідно з канонами, на території України має бути тільки одна об’єднана православна церква, і вона вже існує — це ПЦУ. До неї закликають перейти громади УПЦ МП.

Скриншот публікації

Екснардеп Ігор Мосійчук не є надійним джерелом інформації — він вже був помічений у поширенні фейків та наративів російської пропаганди. Зокрема, Мосійчук просував тези про нелегітимність Зеленського, звинувачував у російському вторгненні українську владу і стверджував, що війни можна було уникнути дипломатичним шляхом. Раніше ми спростовували інформацію від Мосійчука про те, що береги річки Тиса почали мінувати або «псевдомінувати» і розставляти відповідні попереджувальні таблички, аби унеможливити втечу українців за кордон. 

Політик не дає посилань на ресурси, де можна було б верифікувати його заяву. У надійних українських та світових ЗМІ немає жодних повідомлень, що підтверджують надану ним інформацію. 

До 2019 року в Україні існувало три православні церкви: УПЦ Московського патріархату, УПЦ Київського патріархату та Українська автокефальна церква (УАПЦ). Дві останні офіційно не визнавала жодна інша світова православна церква, і єдиною канонічною церквою вважалася УПЦ МП, яка є структурним підрозділом Російської православної церкви (РПЦ).

Теза пропагандистів про те, що Томос є чужорідним для України, неправдива. Згідно з канонами церкви, на території однієї держави має бути тільки одна православна церква, і ця автокефальна православна церква має право на незалежність і повинна об’єднувати усіх вірян. Так, наразі існує 15 визнаних автокефальних (незалежних) церков, включно з ПЦУ: румунська, болгарська, грузинська, кіпрська, польська тощо.

Тому у грудні 2018 року на Об’єднавчому соборі, скликаним Вселенським патріархатом, шляхом обєднання єпископів, священників та мирян України, була створена єдина Православна церква України (ПЦУ). ЇЇ основу склали єпархії колишніх УПЦ Київського Патріархату, УАПЦ і невелика частина УПЦ МП. 6 січня 2019 року Вселенський патріарх Варфоломій вручив ПЦУ Томос про автокефалію (незалежність). Після цього ПЦУ стала єдиною канонічною церквою в державі. ПЦУ закликало громади УПЦ МП виконати положення Томосу та перейти до них. Утім, більшість єпархій відмовилась — УПЦ МП з самого початку виступила проти об’єднання церкви. 

Після повномасштабного вторгнення проблема існування на території України вже неканонічної УПЦ МП постала більш гостро. Це пов’язано з активним поширенням нею російської пропаганди та роботою на ворога. З початку вторгнення СБУ відкрила близько 70 кримінальних проваджень щодо представників УПЦ МП. Серед них зафіксовано факти держзради, колабораціонізму, пособництва країні-агресору, публічної агітації до релігійної ненависті тощо. 

До того ж у січні 2023 року експертиза Державної служби з етнополітики та свободи совісті підтвердила, що УПЦ (МП) фактично залишається структурним підрозділом Російської православної церкви та не розірвала з нею церковно-канонічний звʼязок. За кілька місяців після повномасштабного вторгнення росії УПЦ МП спробувала формально відмежуватись від РПЦ з її Статуту виключили усі норми, які хоч якось натякали або свідчили про зв’язок з москвою. Утім, це розмежування відбулося лише формально. УПЦ все ще є структурним підрозділом РПЦ, і рішення керівних органів РПЦ залишаються для УПЦ (МП) обов’язковими до виконання. 

Ще у 2018 році УПЦ (МП) зобов’язали зазначити у назві, що церква пов’язана з росією. Верховна рада України прийняла закон, який стосувався найменувань релігійних організацій, центри яких знаходяться на території країни-агресора УПЦ (МП) підпадає під дію закону. Тобто, церква мала б перейменуватися у щось на кшталт «Російської православної церкви України». Утім, УПЦ (МП) зробила протилежне: за кілька місяців після повномасштабного вторгнення, не розірвавши зв’язки з ПЦУ, прибрала приставку «МП» (Московського патріархату), та почала називатися просто Українською православною церквою.

Тому були реалізовані перші кроки щодо заборони УПЦ (МП). У жовтні 2023 року парламент у першому читанні прийняв законопроєкт, що передбачає заборону УПЦ МП та інших релігійних організацій, які мають зв’язки з рф. Утім, після правок і доопрацювань його обговорення затягнулося у парламенті, тому що низка нардепів відмовилась голосувати. Законопроєкт знову розглянуть на першому пленарному засіданні ВР у кінці серпня. 

Отже, у створенні такої окремої УПЦ Константинопольського патріархату немає сенсу, адже вона була б не канонічною — на території України вже є єдина Православна церква України, до якої закликають перейти єпархії Московського патріархату.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний