ФЕЙК: В Україні вводять нумерування людей через скасування по батькові

ФЕЙК: В Україні вводять нумерування людей через скасування по батькові

26 Квітня 2021
FacebookTwitterTelegram
376

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про те, що в Україні начебто вводять нумерування людей. Це пояснюють тим, що в Україні нібито пропонують скасування по батькові, оскільки вважають його рудиментом Радянського Союзу. 

Скриншот статті

Однак, це – неправда

В Україні не вводять нумерування людей та не скасовують використання по батькові.

В статті паралельно подається дві тези – те, що людей нібито нумерують і те, що в Україні начебто скасували по батькові. Як приклад нумерації людей наводять ідентифікаційний код та штрих-код.

Ідентифікаційний код – це  – індивідуальний десятизначний унікальний код платника податків в Державному реєстрі фізичних осіб, тобто особистий номер для обліку в фіскальних органах для сплати податків та інших обов’язкових платежів. Отже, ідентифікаційний код – це номер картки фізичної особи в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, а не номер самої людини. 

У статті також пропонують подивитися репортаж Рос ТВ про нумерування людей завдяки штрих-кодам. Штрих-коди використовуються для кодування інформації товарних позиції, що обертаються в торговельних мережах. Штрих-код не застосовують для нумерації людей. 

В статті нібито нумерацію людей пов’язують з начебто скасуванням по батькові. Вперше інформація про нібито скасування по батькові почала з’являтися після реєстрації  законопроєкту “Про внесення змін до Цивільного кодексу України (щодо права на зміну по батькові)» 4 лютого 2015 року. Одним з авторів законопроєкту є Валерій Пацкан. У дописі у Facebook він пояснив те, що зареєстрований законопроєкт почали неправильно трактувати. Суть законопроєкту “Про внесення змін до Цивільного кодексу України (щодо права на зміну по батькові)” полягає не в скасуванні по батькові, а надання права на його зміну.

Потенційно теза про скасування по батькові також пов’язана з неправильним трактуванням закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо права фізичної особи на зміну по батькові”, який набрав чинності 1 січня 2021 року. Згідно з законом, громадяни України мають право змінювати по батькові. Про скасування по батькові в законі не йдеться.  

Другою потенційною причиною начебто нумерації людей можна вважати петицію щодо використання по батькові, яку оприлюднили 24 січня 2020 року. В ній пропонувалося відмінити по батькові, або зробити використання не обов’язковим. Петиція не була підтримана