ФЕЙК: В Україні збирають зразки ДНК бійців ЗСУ для створення біологічної зброї

ФЕЙК: В Україні збирають зразки ДНК бійців ЗСУ для створення біологічної зброї

4 Травня 2023
FacebookTwitterTelegram
1201

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа та телеграм-канали поширюють заяву «капітана Військово-повітряних сил (ВПС) США у відставці» Станіслава Крапивника. Своєю чергою Крапивник говорить, нібито в Україні збирають зразки ДНК бійців ЗСУ для створення біологічної зброї в американських лабораторіях. Він додає, що у такий спосіб США намагаються знищити всіх слов’ян.

Це — фейк. 

По-перше, немає жодного офіційного підтвердження, що Україна збирається виробляти або вже виробляла біологічну зброю. Ще на початку широкомасштабного вторгнення брехливі заяви росіян про біозброю спростовували США, а пізніше ООН

Аби перекласти відповідальність за свої злочини на Україну, росіяни звинувачують її в розробці біологічної зброї. У 2005 році Міністерство охорони здоров’я України підписало угоду про співпрацю зі США за Програмою зі зменшення біологічної загрози. В українських лабораторіях працюють над виявленням та зменшенням загрози від небезпечних патогенів. Росія навмисно перекручує ці факти, аби виправдати розробку біологічної зброї у своїй країні. У Державному департаменті США переконані, що росія всупереч Конвенції про заборону біологічної зброї продовжує її розробку.

9 липня 2022 року в Україні ухвалили закон «Про державну реєстрацію геномної інформації людини». Згідно із законом, на час дії воєнного стану військовослужбовці, поліцейські, особи рядового та начальницького складу ДСНС, а також члени добровольчих формувань територіальних громад (ДФТГ) мають обов’язково здати свої дані ДНК. Оцифровані зразки ДНК зберігають в електронному реєстрі і беруть лише при потребі провести експертизу на ідентифікацію в разі загибелі. Якщо ж для військових, поліцейських, рятівників процедуру проводять за кошти держави, то при добровільній здачі ДНК цивільні особи або іноземці сплачують самі.

17 квітня 2023 року в Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій повідомили про плани запуску процедури збору ДНК у військових і правоохоронців. ДНК матеріали будуть оцифровувати та зберігати в особовій справі. 

Крім того, деякі західні благодійні фонди або країни, як-от Франція та США, передали Україні мобільні ДНК-лабораторії, у яких проводять генетичну експертизу для ідентифікації загиблих. Зокрема робота у ДНК-лабораторіях прискорює процес ідентифікації загиблого та триває до двох годин. Раніше ж упізнання загиблого за ДНК могло тривати роками. 

Російські пропагандисти кажуть, що Україна планує створити біозброю проти слов’янських народів. Проте люди генетично схожі, тому неможливо розробити зброю, яка вплине на одну етнічну групу, але не загрожуватиме іншій. Ба більше, перевірка ДНК не дозволить встановити точну етнічну приналежність. Керівник відділу біологічних наук і харчових технологій в Королівському технологічному університеті в Мельбурні Олівер Джонс запевняє, що ДНК-тестування може лише показати, із якого регіону походить людина. Наприклад, з Європи, Африки, але не з конкретної країни. 

По-друге, російські медіа для просування своєї пропаганди представляють Крапивника як західного «експерта» та вказують його як «ексофіцера армії США». Тоді як сам Станіслав Крапивник народився в Луганську та нині живе в росії. За повідомленнями російських медіа, у 1993–2004 роках Крапивник служив офіцером в армії США, а у 2010 році повернувся назад до росії. Утім, ми не знайшли жодної інформації про Крапивника в американських джерелах. До того ж Станіслав Крапивник систематично поширює російські наративи. До прикладу, Крапивник підтримує російське вторгнення, закликає до більш агресивної політики проти України та поширює фейки про діяльність так званих «західних найманців» в Україні.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний