ФЕЙК: В українському університеті мобілізують хлопця — відео

ФЕЙК: В українському університеті мобілізують хлопця — відео

15 Травня 2023
FacebookTwitterTelegram
547

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, як двоє військових під руки виводять хлопця з будівлі. Також на відео можна побачити надпис «Ukraine Mobilization in University» («українська мобілізація в університеті»).

Це — неправда. Відео зняли ще у вересні 2022 року, коли український студент намагався декілька разів перетнути кордон із Польщею.

Скриншот допису

Оригінальне відео із підписом про мобілізацію затримання поширив користувач @konradwichert у тіктоці 1 квітня 2023 року. Ми вирішили пошукати схожі записи. Нам не вдалося знайти запис через зворотний пошук у Google Images, тож ми вирішили скористатися забороненим в Україні Yandex Images.

Зворотний пошук зображень у Yandex Images показав, що відео затримання хлопця поширили ще 28 вересня 2022 року. Зокрема російські медіа у вересні 2022 року писали, що українських студентів, які намагаються виїхати з України до Польщі, затримують на кордоні. За запитом «затримання українського студента на кордоні» у Google ми знайшли аналогічне відео затримання в декількох українських медіа, які своєю чергою посилаються на польське ЗМІ.

28 вересня 2022 року польське медіа Gazeta.pl опублікувало статтю про українських студентів, які намагалися виїхати з України на навчання через пункт пропуску «Шегині-Медика». Державна прикордонна служба України відмовила студентам у перетині кордону. Через заборону перетнути український кордон студент обурився та відмовився покинути службове приміщення прикордонної служби та пункт пропуску. Також студенти  21 та 28 вересня 2022 року влаштували акцію протесту — вони стояли з плакатами біля пропускного пункту, аби отримати доступ перетнути кордон. Проте, коли прикордонники попросили одного з учасників, Тимофія Мельника, вийти з пункту, він відмовився. У своєму відео хлопець, який навчається в Римському університеті, поскаржився на те, що його побили працівники Держприкордонслужби України.

У Держприкордонслужбі зазначили, що хлопець на відео, яке поширюють у мережі, намагався 9 разів перетнути український кордон. У коментарі виданню ZAXID.NET пресслужба Львівського прикордонного загону повідомила, що студента не били, а лише вивели зі службового пункту.

Згідно з Законом «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», українці, які здобувають за денною формою навчання професійно-технічну, фахову передвищу та вищу освіту, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти мають право на відстрочку від армії. Тож студентів денної форми навчання не можуть мобілізувати.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний