ФЕЙК: В Україну прибув польский спецназ під командуванням НАТО

ФЕЙК: В Україну прибув польский спецназ під командуванням НАТО

14 Грудня 2022
FacebookTwitterTelegram
966

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

Російські медіа повідомляють, ніби в українське місто Марганець Дніпропетровської області прибув підрозділ із бійців спецназу та представників спецслужб Польші. Вони переодягнені в українську форму, але підпорядковуються командуванню НАТО. Про це російський силовикам нібито розказали українські військові. ЗМІ пишуть, ніби польський спецназ прибув у місто, щоб виявляти українських громадян, які допомагають росії. 

Утім, це — фейк. Він підпадає під одразу кілька типових наративів російських дезінформаційних кампаній: про те, що в Україні служать іноземні найманці, що росія воює в Україні з США та НАТО, а українська сторона переслідує проросійських громадян. 

По-перше, російські медіа посилаються на російських силовиків, які не наводять жодних доказів прибуття в Україну «польського спецназу». Про це їм нібито розповіли неназвані українські військові, тому перевірити джерело інформації неможливо.

По-друге, в Україні немає іноземних найманців. Згідно з Положенням про проходження військової служби у Збройних Силах України іноземцями та особами без громадянства, громадян іншої держави приймають до лав ЗСУ за контрактом. Тобто іноземці, які беруть участь у воєнних діях в Україні, є військовослужбовцями ЗСУ, а не так званими «найманцями».

Раніше VoxCheck уже спростовував фейк про те, що загін польських найманців воює в Україні у складі ЗСУ.

По-третє, у НАТО неодноразово наголошували, що не беруть участі у воєнних діях на території України та не мають наміру у нього вступати. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг прямо заявляє, що країни НАТО надають Україні безпрецедентну підтримку зброєю, боєприпасами, різними видами військової підтримки. Зокрема союзники в НАТО підготували десятки тисяч українських офіцерів-солдат.

Утім, саме в Україні немає ані інструкторів, ані військових підрозділів сил Альянсу. Українські військові проходять навчання безпосередньо в країнах-членах НАТО. «Співробітники НАТО не проводять жодної роботи на території України. Це підкреслює те, що НАТО не є стороною конфлікту – у нас немає військ на місцях, але союзники НАТО допомагають Україні здійснювати самооборону», — наголосив Столтенберг на прес-конференції 25 листопада.

Альянс навіть відмовився закривати небо над Україною, аргументуючи це тим, що запровадження безпольотної зони призвело б до прямого протистояння між силами НАТО і Росії. У НАТО наголошують, що їхні дії спрямовані на оборону, а не провокацію конфлікту. 

Проєкт EUvsDisinfo наголошує, що фейк про «польський спецназ під командуванням НАТО» в Україні — це також частина ширшої спроби прокремлівських ЗМІ представити агресивну війну росії проти України як війну проти НАТО та Заходу.

Міфом про агресивну політику НАТО щодо росії та необхідність захищатися перед Альянсом росія обгрунтовувала і необхідність вторгнення в Україну. Детальніше про це читайте тут

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний