Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію про нібито підготовку Києвом масштабної провокації для звинувачення рф у «грубому порушенні» вимог Конвенції про ядерну безпеку. Для цього в одеський порт Чорноморськ завезли бочки з радіоактивними речовинами, внаслідок чого працівники порту отримали радіоактивне опромінення.
Утім, це — фейк.
Інформацію спростував речник голови Одеської обласної військової адміністрації Сергій Братчук. Він нагадав, що надмірна емоційність тексту новини та відсутність достовірної інформації про джерело є ознаками фейку. До того ж, вона не має підтвердження в офіційних джерелах та авторитетних українських ЗМІ.
В Одеській області, в тому числі і в місті Чорноморськ, регулярно проводяться радіаційні спостереження та дозиметричний контроль ДУ «Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України». Станом на 20 лютого (інформацію про «прибуття таємного грузу» почали поширювати із 19 лютого) радіаційний фон як у Чорноморську, так і загалом по Одеській області, в нормі. Не зафіксовано відхилень і 21, 23 та 24 лютого.
Для того, щоб звинуватити рф у порушення вимог Конвенції про ядерну безпеку, не потрібно влаштовувати додаткових провокацій. Вона і так їх системно порушує регулярними запусками ракет над ядерними об’єктами та захопленням українських АЕС. Вона порушила їх тоді, коли розв’язала бойові дії на території країни з атомними електростанціями. Наприклад, 18 лютого на Південноукраїнській АЕС зафіксували загрозу влучення ракети рф у ядерний реактор, коли дві ворожі крилаті ракети пролетіли небезпечно близько до ядерного об’єкта в напрямку м. Первомайськ Миколаївської області.
Небезпеку також становило знеструмлення атомних електростанцій внаслідок масованих ракетних обстрілів енергетичної інфраструктури. За час окупації ЗАЕС тричі було повністю знеструмлено: 25 серпня, 2 жовтня і 2 листопада. Енергоблоки № 5 і № 6 регулярно відмикаються від енергомережі через обстріли та працюють на дизельних генераторах. Крім того, російська армія розміщувала на території ЗАЕС реактивні системи залпового вогню та іншу військову зброю і техніку, причому арсенал постійно оновлюють. Так, 8 грудня «Енергоатом» повідомив, що росіяни розмістили кілька реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) «Град» біля енергоблока № 6, поруч із територією станційного сухого сховища відпрацьованого ядерного палива.
21 лютого рф призупинила участь у Договорі про стратегічні наступальні озброєння (СНО-3), останній варіант якого рф та США підписали у 2010 році, востаннє він продовжувався у 2021 році на 5 років. Договір передбачає обмеження кількості ядерних боєголовок та носіїв ядерної зброї. Як пояснив Павло Аксьонов, кореспондент ВВС з питань озброєнь, припинення дії договору не призведе до негайного початку перегонів ядерних озброєнь. Проте це загрожує тим, що сторони перестануть контролювати одна одну. Відсутність прозорості призведе до того, що кожна сторона плануватиме розвиток власних ядерних сил і розроблятиме доктрини, виходячи з власних уявлень про ядерний арсенал потенційного супротивника.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний