ФЕЙК: Вакцина не допомогла у боротьбі із поліомієлітом | VoxUkraine

ФЕЙК: Вакцина не допомогла у боротьбі із поліомієлітом

31 Серпня 2020
FacebookTwitterTelegram
916

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють допис, у якому наведено уривок інтерв’ю із активісткою руху антивакцинаторів Сьюзан Гамфріс. Вона також є авторкою книги «Розвіювання ілюзій» («Dissolving Illusions: Disease, Vaccines, and The Forgotten History»), у якій йдеться про те, що вакцини не зменшують смертність від інфекційних захворювань. Цей уривок автор допису наводить, аби переконати, що поліомієліт майже побороли не завдяки масовій вакцинації, а через те, що просто перестали його діагностувати. Мовляв, тому кількість випадків і зменшилася. 

Насправді це не так: пояснюємо, як Сьюзан Гамфріс зманіпулювала фактами. 

«Когда в 1950-е годы была создана полиовакцина, возникла проблема. Выяснилось, что “убитый” вакцинный вирус только казался убитым, а на деле сохранял жизнеспособность. И когда эти вакцины вводили, паралич после сделанной прививки возникал чаще, чем от “дикого” вируса».

Це неправда: випадки паралічу після вакцини з’явилися через те, що дві фармацевтичні компанії неправильно їх виготовили. 

У 1954 році провели наймасштабніше клінічне дослідження в історії — у випробуванні вакцини від поліомієліту, яку виготовив Джонас Солк, взяли участь 1,8 млн дітей у США, Канаді та Фінляндії. Плацебо-контрольоване дослідження — яке за стандартами вважається більш точним — провели на групі із 750 тис. дітей; у цій групі вакцина продемонструвала ефективність 72%.

За результатами усього дослідження загалом вакцина виявилася настільки ж безпечною, як і плацебо. У районах США, де проводилися випробування, захворюваність на паралітичний поліомієліт знизилася майже на 20% порівняно з попередніми роками. 

Після цього протягом кількох днів 5 фармацевтичних компаній запустило масове виробництво вакцини, серед них — «Cutter» та «Wyeth». Згодом виявилося, що деякі партії вакцин цих двох компаній були недостатньо інактивовані формаліном — речовиною, яка вбиває вірус. Через це живий вірус поліомієліту опинився в понад 100 тис. доз. Це призвело до приблизно 250 випадків нетипового паралітичного поліомієліту в дітей та кількох смертей. 

Усі неправильно виготовлені вакцини одразу вилучили. Також у відповідь на це Національний інститут охорони здоров’я США розробив стандарти безпеки та дієвості для всіх вакцин проти поліомієліту в США. А в травні 1955 року був створений Технічний комітет з вакцини проти поліомієліту, який перевірив вакцини усіх компаній, які їх випускали. 

«Нужно было срочно что-то предпринимать, чтобы заставить публику поверить, что вакцина работает так, как ожидалось <…> Для этого были изменены диагностические нормативы. Раньше требовалось 2 осмотра в течение 24 часов. Вместо этого стали делать 2 осмотра в течение 60 дней. Обычно большинство больных полиомиелитом выздоравливают через 60 дней, поэтому те люди, которым раньше ставили диагноз «полиомиелит», благодаря изменению диагностических нормативов больше не попадали в эту категорию, так как к этому времени паралич у них уже проходил». 

Це маніпуляція. Дійсно, спосіб діагностики поліомієліту змінювали. Спершу, за вказівками ВООЗ, наявність ознак та симптомів поліомієліту виявляли під час двох обстежень з інтервалом не менше 24 годин. У 1955 році діагностичні нормативи змінили, аби мати змогу виявити залишковий параліч, характерний для поліомієліту, через 10-20 та знову через 50-70 днів після початку хвороби.

Систему діагностування змінили не для того, аби хворі на поліовірус одужували, та ці випадки не виявляли, а навпаки — аби більш точно діагностувати саме поліомієліт, а не інші захворювання, які теж могли викликали параліч. 

Тобто насправді зв’язку між появою вакцини та зміною критерій діагностики немає.

«Выяснилось, что настоящего полиомиелита очень мало. Только у четверти больных из тех, у кого были какие-то признаки заражения, были найдены полиовирусы. А у всех остальных были найдены вирус Коксаки, ЕСНО-вирус и другие энтеровирусы, которые могут вызывать такой же паралитический синдром».

Ми не знаходимо підтвердження тези про те, що лише четвертина із тих, хто мав признаки зараження, хворів поліомієлітом. Хоча відомо, що раніше інколи хибно діагностували поліомієліт у дітей, що страждали на параліч через інші захворювання.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний