ФЕЙК: Вакцина від COVID-19 перетворює вакцинованих осіб у безсимптомних носіїв | VoxUkraine

ФЕЙК: Вакцина від COVID-19 перетворює вакцинованих осіб у безсимптомних носіїв

14 Квітня 2021
FacebookTwitterTelegram
660

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, що вакцина проти COVID-19 шкідлива, оскільки перетворює вакцинованих осіб у безсимптомних носіїв хвороби та знищує їх імунітет.

Джерело цього твердження – відкритий лист Герта Ванден Босше (Geert Vanden Bossche) до «всіх органів влади, науковців та експертів у всьому світі».

Утім, вакцини від COVID-19 не перетворюють осіб на безсимптомних носіїв і не знищують імунітет. А інші твердження із листа Герта Ванден Босше уже спростовували незалежні іноземні фактчекери з AFP fact checking та Snopes.

Герт Ванден Босше – доктор медицини у ветеринарії. У його профілі LinkedIn перелічено кілька позицій на вищих керівних посадах, включаючи три роки на посаді старшого співробітника Програми з відкриття вакцин у Фонді Білла та Мелінди Гейтс.

6 березня 2021 року Герт Ванден Босше опублікував відкритий лист «до всіх органів влади, науковців та експертів у всьому світі», у якому стверджує, що згідно з його експертним аналізом поточна глобальна програма вакцинації проти COVID-19 «знищить значну частину нашого людського населення». Для уникнення цього науковці повинні приділити увагу винаходу самого Ванден Босше – «універсальній вакцині», яка використовує вроджену імунну систему організму для знищення SARS-CoV-2.

Утім, немає доказів, що його «універсальна вакцина» працює. Герт Ванден Босше безпідставно критикує розроблені вакцини, намагаючись популяризувати власну розробку.

Так само безпідставно стверджувати, що вакцина від COVID-19 перетворює вакцинованих на безсимптомних носіїв. Насамперед, не можна заразитися коронавірусом внаслідок вакцинації, оскільки вакцини або взагалі не містять цілого вірусу SARS-CoV-2 (наприклад, вакцини на основі мРНК – від Moderna, Pfizer-BioNTech, векторні вакцини – від Oxford-AstraZeneca, Johnson & Johnson), або містять інактивований (нежиттєздатний) вірус SARS-CoV-2 (наприклад, від Sinovac).

Векторні вакцини використовують модифіковану версію іншого вірусу (вектора). Так, до вірусного вектора додається ген, унікальний для вірусу, від якого повинна захищати вакцина. Для вакцин проти COVID-19 це ген, який кодує спайковий білок, який міститься лише на поверхні SARS-CoV-2. 

мРНК-вакцина працює шляхом введення «в організм інструкцій» для вироблення антитіл. Під інструкціями мається на увазі послідовність мРНК – матричної або інформаційної РНК (молекули, яка допомагає клітинам будувати специфічні для захворювання антитіла). Детально ми писали про це тут.

ВООЗ наголошує на важливості щеплення проти COVID-19. Наразі організація схвалила для використання в надзвичайних ситуаціях вакцину COMIRNATY від Pfizer-BioNTech, вакцину розробки Oxford-AstraZeneca виробництва Інституту сироватки крові в Індії та південнокорейської компанії SKBio, а також вакцину виробництва Johnson&Johnson.

Як і будь-яка вакцина, вакцини проти COVID-19 можуть викликати легкі побічні ефекти, незначне підвищення температури, біль, почервоніння в місці ін’єкції. Більшість побічних ефектів помірні і проходять протягом декількох днів. Більш серйозні або тривалі побічні ефекти вакцин можливі, але трапляються вони рідко. 

Повідомлені побічні ефекти вакцин проти COVID-19 переважно були легкими чи помірними та короткочасними. Вони включають лихоманку, втому, головний біль, біль у м’язах, озноб, діарею та біль у місці ін’єкції. Ймовірність мати побічні ефекти після щеплення відрізняється залежно від конкретної вакцини COVID-19.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний