Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У соціальних мережах поширюється пост у якому автор говорить, що прочитав на сторінках прихильників імунізації, що «вакцини безпечні, оскільки смертність від них очікується всього лише не більше, ніж 1 на 10 000». В той час, як «за весь час коронавірусної істерії, навіть з приписками і брехливими діагнозами, на усій планеті Земля померло від коронавірусної хвороби 1 на 12 417».
Таким чином, автор робить висновок, що без вакцинації помирає менше людей, ніж помре від вакцини. Пояснюємо, чому твердження автора маніпулятивні, а наведені цифри не відповідають дійсності.
Смертність від вакцин становить 1 на 10 000
Автор вказує, що отримав цю цифру у «пабліках прихильників імунізації», не посилаючись на них і не вказуючи, чим ці цифри підкріплені. Не вказується також, про які саме вакцини йдеться, що є важливим з погляду на те, що різні вакцини мають різні властивості, протипоказання чи можливі побічні ефекти.
У той же час, ці цифри не підтверджуються існуючими дослідженнями. У наявних дослідженнях смертельні випадки, що можуть бути віднесені до побічних ефектів тих чи інших вакцин, є окремими і рідкісними, оскільки вакцини, що несуть потенційну небезпеку, відсіюються в процесі багаторівневих випробувань. Тому невідомі випадки, щоб вакцина, яка здатна викликати такий значний відсоток смертності як 1 на 10 000, потрапляла у масове використання.
Цифра 1 на 10 000 зустрічається у окремих дослідженнях про побічні ефекти деяких вакцин. Наприклад, щодо вакцини від кору, йдеться, що сильніші, ніж лихоманка побічні ефекти можуть зустрічатися менш, ніж у 1 з 10 000 випадків вакцинування. Втім, про летальність не йдеться. Чи щодо вакцини «6 в одному», де такі симптоми як сльозовиділення і судоми можуть з’являтися менш, ніж у 1 випадку на 10 000 ін’єкції вакцини. Втім, знову ж таки, про летальні випадки не йдеться.
Узагальнені дослідження, у яких порівнюють саме рівень смертності серед вакцинованих і невакцинованих груп населення показують, що загальна смертність серед вакцинованих людей є дещо нижчою, ніж серед населення в цілому, і в цілому має ті ж причини. Тобто, поза рідкісними випадками смертей, що можуть бути віднесені до побічних ефектів вакцин, дослідження не виявляють якоїсь специфічної підвищеної смертності вакцинованих людей. Тому цифри смертності «1 на 10 000» не відповідають дійсності.
До того ж, вакцина від SARS-CoV-2 поки не створена. Тому маніпулятивно узагальнювати її з іншими і робити припущення про будь-які ефекти від поки неіснуючої вакцини.
Кількість померлих від інфекційних чи вірусних захворювань є динамічною
Тому, навіть якби гіпотетично були наявні узагальнені дані смертності від вакцин, порівнювати їх з кількістю загиблих від COVID-19 некоректно.
Без вакцини і ефективних засобів лікування інфекційні і вірусні захворювання схильні поширюватися масово, і можуть контролюватися лише немедичними протиепідемічними заходами та адміністративними обмеженнями, а кількість смертей від них постійно зростає. Тому реальну смертність у розрахунку на кількість населення світу можна буде оцінити лише після завершення пандемії.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний