ФЕЙК: Вакцини, зокрема від COVID-19, містять абортовані людські ембріони | VoxUkraine

ФЕЙК: Вакцини, зокрема від COVID-19, містять абортовані людські ембріони

15 Лютого 2021
FacebookTwitterTelegram
1641

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють відео, у якому йдеться, що до складу вакцини ChAdOx1 nCoV-19 компанії AstraZeneca та Оксфордського університету входять клітини MRC-5 з легеневих тканин абортованого людського ембріону. Це — неправда. 

VoxCheck уже неодноразово спростовував фейки про те, що до складу вакцин входять клітини абортованих людських ембріонів. Це твердження некоректне. Насправді деякі віруси, що входять до складу вакцин, вирощують у клітинах-нащадках тканин, зібраних із абортованих людських плодів багато десятиліть тому. Однак згодом вирощені віруси очищують від цих клітин, тож до кінцевого складу вакцини вони не потрапляють (або потрапляють у надзвичайно малій кількості).

Для виготовлення вакцини AstraZeneca та Оксфордського університету не використовувалися клітинні лінії MRC-5. Компанія AstraZeneca підтвердила це в коментарях для інформаційних агенцій Reuters та Associated Press. А дослідження з платформи Research Square, уривок якого демонструють на відео, було проведене науковцями Бристольського університету, які незалежно від AstraZeneca перевіряли ефективність вакцини до випробувань на людях. Для цього вони використовували клітинні лінії MRC-5.

Сам препарат ChAdOx1 nCoV-19 від AstraZeneca не містить цих клітинних ліній та виготовляється без їх використання. Натомість на стадії розмноження вірусу використовували клітини HEK-293, що походять з нирки людського ембріону. Безпосередньо до складу вакцини вони не входять, оскільки потім вірус очищують. 

Клітинну лінію НЕК-293 на етапі вирощування вірусу також використовували для виготовлення вакцин Pfizer/BioNTech та Moderna. У католицьких групах Facebook поширюють неправдиві твердження про НЕК-293 з інтерв’ю на порталі Life Site. Памела Екер, яку називають експерткою з вакцинації, стверджує, що для отримання цієї клітинної лінії необхідно було провести сотні абортів. Вона також говорить, що проводилися не аборти, а кесареві розтини, бо ці тканини потрібно отримати, поки діти живі. Однак це все — неправда. 

Клітинні лінії НЕК-293 отримали з плоду, абортованого у Нідерландах у 1973 році. Вагітність було перервано законно та не для досліджень вакцин, а з інших причин. До речі, клітини HEK-293 спочатку виділили не для виготовлення вакцин, а під час дослідження аденовірусів, що здатні викликати рак. Саме з цих клітин, отриманих ще в 1970-х, походять клітинні лінії HEK-293, які досі використовують для виробництва вакцин. Жодної потреби в нових абортованих людських ембріонах не було, а твердження про ще “сотні абортів” безпідставне.

У дописі з посиланням на інтерв’ю Памели Екер також згадують, начебто ці клітинні лінії містять гени, що викликають рак. Ми вже спростовували цей фейк раніше, він поширився внаслідок некоректного цитування дослідження Управління з продовольства і медикаментів США. Також подібну інформацію поширювала італійська антивакцинаторська асоціація Corvelva, однак їхнє дослідження не пройшло процес рецензування та не було опубліковане у жодному науковому журналі.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний