ФЕЙК: Вакцина від Pfizer-BioNTech містить 99% оксиду графену

ФЕЙК: Вакцина від Pfizer-BioNTech містить 99% оксиду графену

31 Липня 2021
FacebookTwitterTelegram
1724

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, що іспанські дослідники помістили вакцину від Pfizer-BioNTech під електронний мікроскоп і нібито виявили, що вона містить 99% оксиду графену. Стверджують, що вакцина нібито не є ефективною і не містить генетичного матеріалу. Додають, що графен начебто є магнітним і може осідати в мозку, впливаючи на передачу нейронів і підсилюючи прийняті частоти. 

Скриншот допису

Пояснюємо, що не так. Раніше цю тезу коментували незалежні фактчекери з Factcheck.kz та Neutral.

Вперше фейк з’явився в іспаномовному сегменті Facebook, згодом його почали поширювали у Іспанії, Росії, Казахстані та Південній Кореї. Певна група людей з Університету Альмерії нібито проаналізувала склад вакцин і виявила в них оксид графену.  

Оксид графенуце одноатомний шаруватий матеріал, отриманий в результаті окиснення графіту. Часточки графену можуть бути небезпечним при вдиханні.    

Дослідження складу вакцини замовив співробітнику Університету Альмерії голова групи у Telegram, яка регулярно поширює антивакцинаторські теорії змови, і є одним з головних іспанських представників антивакцинного руху в Іспанії. 

Автор звіту порівняв зображення, отримані за допомогою електронної мікроскопії. Одне з зображень – із зразка оксиду графену,  інше – із рідини, яка, згідно з документом, може бути вакциною Pfizer-BioNTech, хоча походження та відстеження продукту невідомі. У такий спосіб автор дійшов висновку, що у вакцині нібито є оксид графену. 

Університет Альмерії заявив, що не здійснював такого дослідження, і повідомив, що воно не є науковим. 

Лікар Пак Чон Бо (Dr Park Jong-bo), дослідник з Biographene, компанії, що займається розробкою препаратів на основі графену, 20 липня 2021 року повідомив AFP, що на ринку немає вакцин на основі оксиду графену. Він також заявив, що вакцини, які використовуються в даний час, складаються з шарів фосфоліпідів, пептидів або нуклеїнових кислот, і оксид графену не входить в ці категорії. 

Професор Хонг Бен Хі (Hong Byung-hee), експерт з наноматеріалів із Сеульського національного університету, зазначив, що графен тестується для біомедичних цілей, зокрема і для вакцин, але ці дослідження все ще знаходяться в експериментальній фазі, і вони стануть комерційно доступними лише після клінічних випробувань.

Метью Діазіо (Matthew Diasio), науковий співробітник Конгресу з науки і техніки Американського хімічного товариства повідомив, що рідини, що містять графен або оксид графену у будь-якій значній кількості, є темно-коричневими або чорними. За його словами, якби на знімках був навіть 1% графену або оксиду графену (у заяві зазначено, що їх 99,9%), рідина була б чорною або, принаймні, темною. 

Вакцини від Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, CanSino та Sinovac є прозорою або жовтуватою рідиною. 

Компанія Pfizer повідомила Reuters, що їх вакцини не містять оксиду графену. Ця хімічна сполука також не є компонентом ні в одній з широко доступних у світі вакцин проти COVID-19.

Вакцини проти COVID-19 від Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca і Johnson & Johnson, CanSino, Sinovac не мають у складі оксид графену.

Графен – це двовимірна форма кристалічного вуглецю, або один шар атомів вуглецю, що утворює стільникову (шестикутну) решітку, або кілька з’єднаних шарів цієї стільникової структури. Графен є немагнітним, але при складанні та скручуванні графен може розвивати рідкісну форму магнетизму. Безпідставно стверджувати те, що графен може осідати в мозку, впливаючи на передачу нейронів і підсилюючи прийняті частоти. 

Нагадуємо, що вакцина від Pfizer-BioNTech за типом є мРНК вакциною, вона безпечна та ефективна.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний