ФЕЙК: Вакцинація проти COVID-19 не може зупинити пандемію

ФЕЙК: Вакцинація проти COVID-19 не може зупинити пандемію

29 Грудня 2021
FacebookTwitterTelegram
1077

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У соцмережах поширюють інтерв’ю з Анатолієм Якименком, якого називають «експертом у сфері охорони здоров’я». Він стверджує, що вакцинація проти COVID-19 не зупинить пандемію, бо колективний імунітет набувається у природний спосіб. 

Це неправда: вакцинація може зупинити масове та неконтрольоване поширення вірусу, а розвиток колективного імунітету природним шляхом може призвести до великої та невиправданої кількості жертв.

Колективний імунітет можна розвинути двома способами. Перший — так званий природний, коли велика кількість людей перехворіла і розвинула індивідуальний імунітет. Другий — шляхом масової вакцинації, коли більша частина населення отримала вакцину і так само розвинула індивідуальний імунітет. 

Масова вакцинація — більш безпечний спосіб досягнути колективного імунітету.

  • По-перше, для самого вакцинованого. Щеплення лише симулює наслідки потрапляння патогену в організм, а природне зараження викликає повноцінну хворобу, яка може мати складні наслідки для здоров’я чи призвести до смерті. 
  • По-друге, для всього населення. Велика кількість заражень водночас створить тиск на систему охорони здоров’я. Через велике навантаження допомогу в таких умовах не зможуть отримувати не лише хворі на COVID-19, а й інші пацієнти. 

У Центрах з контролю та профілактики захворювань у США (CDC) виявили, що імунітет, викликаний інфекцією, та імунітет, викликаний вакциною, стійкі протягом щонайменше шести місяців. Однак вакцинація забезпечує «вищий, міцніший і стабільніший рівень імунітету», ніж попереднє зараження. 

У статті, посилаючись на інфекціоністку Ольгу Голубовську, також пишуть, ніби після вакцинації від COVID-19 людина ще тиждень є носієм вірусу. Це неправда: щеплена людина не стає носієм інфекції, бо вакцина лише імітує зараження. Більше того, у складі вакцин проти COVID-19 немає живого вірусу. 

Зазначимо, що ми не знайшли подібні висловлювання Ольги Голубовської, а автори публікації не зазначають, що брали в неї коментар. Тому нам невідомо, чи справді Ольга Голубовська висловлювала згадану тезу.

Затверджені до використання у більшості країн світу вакцини проти COVID-19 не містять живого вірусу. Це мРНК-, векторні та інактивовані препарати. мРНК-вакцини вводять в організм інструкції — послідовність мРНК — які вчать організм виробляти антитіла до коронавірусу. мРНК вакцини — це Pfizer-BioNTech та Moderna. Векторні вакцини використовують модифіковану версію іншого вірусу — вектора. До нього додають ген, який кодує спайковий білок з поверхні SARS-CoV-2. До векторних вакцин належать препарати Johnson&Johnson та AstraZeneca. Інактивовані вакцини створюють на основі ослаблених чи вбитих вірусів, такою вакциною є препарат Sinovac

До речі, у статті йдеться, ніби векторні вакцини — «це не зовсім вакцини, а продукти генної інженерії». Генна інженерія — важливий етап виготовлення векторних вакцин. Із векторних вірусів видаляють будь-які гени, що можуть зашкодити людині чи викликати хворобу. Гени, що відповідають за реплікацію, також видаляються, щоб вірус не міг самовідтворюватися. Однак векторні вакцини — це такі ж вакцини, як і всі інші. І вони мають той самий принцип дії: допомагають організму сформувати імунітет до нового коронавірусу.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний