ФЕЙК: Вакцинована людина стає джерелом інфекції на 60 днів

ФЕЙК: Вакцинована людина стає джерелом інфекції на 60 днів

30 Червня 2021
FacebookTwitterTelegram
901

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У соцмережах поширюють фейк, ніби після щеплення людина стає джерелом інфекції на 60 днів. Таку теорію автори аргументують лише тим, що нещеплених від поліомієліту дітей на 60 діб відокремлюють від групи, де проходить вакцинація від поліовірусу.

Однак вакцинованих та нещеплених від поліомієліту розмежовують лише в Росії, і міжнародні експерти з охорони здоров’я не бачать для цього жодних підстав.

Поліомієліт — інфекційне захворювання, спричинене вірусом, який живе в горлі та кишковому тракті. У деяких країнах, наприклад, США, завдяки вакцинації поліомієліту повністю позбулися. Однак у країнах, що розвиваються, хвороба досі поширюється. 

Для боротьби з поліомієлітом у світі використовують кілька типів вакцин. В Україні та Роcії застосовують два види — оральну поліомієлітну вакцину (ОПВ) та інактивовану поліомієлітну вакцину (ІПВ). В Україні обидві закуповують через Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та мають прекваліфікацію Всесвітньої організації охорони здоров’я, яка гарантує якість та контроль за виробниками.

Оральна поліовакцина може сприяти «пасивній імунізації»

Оральна поліовакцина містить ослаблений вірус поліомієліту. Вакцина викликає легку інфекцію, яка створює імунітет від дикого поліовірусу. Одна з переваг ОПВ — «пасивна імунізація». Протягом декількох тижнів після вакцинації вірус вакцини розмножується в кишечнику, виводиться з організму і може поширюватися при тісному контакті з іншими людьми. Це означає, що в районах із поганою гігієною та санітарією імунізація ОПВ може призвести до “пасивної” імунізації людей, які не були щеплені.

Вакцина безпечна та має високу ефективність, однак дуже рідко — у 2-4 випадках на мільйон — ОПВ може спричинити паралітичний поліомієліт. Однак, якщо захворіти на поліомієліт, ризик незворотного паралічу значно вищий (1 випадок на 200 хворих).

У деяких країнах, де ліквідували дикий поліомієліт, перейшли на інактивовану вакцину проти поліомієліту, яка містить мертвий вірус. Однак з ІПВ неможливо перервати передачу дикого поліовірусу в навколишнє середовище — лише забезпечити індивідуальний захист людини.

Ніде, крім Російської Федерації, дітей не розмежовують

У коментарі для Радіо Свобода головний дитячий позаштатний імунолог Києва Федір Лапій пояснив, що оральну поліовакцину в Україні використовують протягом останніх 50 років, і вакцинованих та невакцинованих дітей ніколи не розмежовували. “Єдина країна, яка це робить – Російська Федерація. При тому, що це не є практика, яка у існує у світі на сьогодні, і міжнародні експерти вважають, що це необґрунтовано”, – говорить Лапій.

Голова національного сертифікаційного комітету Ізраїлю доктор Манфред Грін каже: шанс, що оральна «жива» поліовакцина спричинить хворобу, «майже дорівнює нулю». Він також пояснив, що інактивована вакцина проти поліомієліту не може викликати захворювання, бо це мертвий вірус — він не може цього зробити. Вакцинована дитина не є небезпекою для громадськості, тож немає причин її ізолювати, наприклад, не відправляти до школи.

Натомість в Україні відстороняти від занять у школі можуть дітей, які не пройшли перелік профілактичних щеплень, до якого, зокрема, входить щеплення від поліомієліту.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний