ФЕЙК: Вакциновані від COVID-19 стають носіями інфекції та заражають оточуючих
Beta

ФЕЙК: Вакциновані від COVID-19 стають носіями інфекції та заражають оточуючих

31 Травня 2021
FacebookTwitterTelegram
673

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Користувачі соцмереж поширюють інформацію про те, що вакциновані люди стають носіями вірусу та можуть заражають оточуючих. «Вакцина — це біологічна зброя. Зокрема спайк-білок — біологічно активна зброя, призначена для поширення від людини до людини, передаючись від вакцинованих для зараження нещеплених», — йдеться у схожих дописах. У інших постах людей закликають «триматися подалі від вакцинованих». 

Однак це неправда. Вакцини від коронавірусу не містять живих вірусів, тому щеплені люди не можуть поширювати захворювання. Спайк-білок не може передаватися від людини до людини. 

Спайк-білок, про який згадують у дописах, міститься на поверхні вірусу SARS-CoV-2. Він потрібен для того, щоб вірус міг потрапляти всередину клітини. Вакцини з мРНК вчать клітини людського організму виробляти цей спайк-білок, щоб змусити імунну систему виробляти антитіла до коронавірусу. 

мРНК потрапляє в імунні клітини організму і допомагає їм сформувати частину спайк-білка. Після цього клітина відображає білок на своїй поверхні, а наша імунна система починає реагувати на це та виробляти антитіла до SARS-CoV-2

Однак сам по собі спайк-білок не здатен генерувати віруси чи самовідтворюватися. 

У коментарі для Factcheck.org доктор Пол Офіт, член комітету з питань вакцин Управління з контролю за продуктами та ліками США, пояснив, що вакцини проти COVID-19 жодним чином не можуть поширювати вірус чи спайк-білок. 

«Це лише один спайковий білок із вірусу, і все, що він може робити, це спричиняти вироблення антитіл до нього, тож ви потім виробляєте антитіла до цього білка. Ви не поширюєте білки, не поширюєте антитіла. Тож це не може вплинути на когось іншого — білки не виділяються», — говорить Пол Офіт. 

У схожих дописах також посилаються на російського професора Олександра Редько, який в інтерв’ю для сайту «ОСН» заявив, ніби після щеплення від коронавірусу людина стає носієм інфекції та «виділяє» вірус. 

Це неправда: жодна із затверджених у більшості країн світу вакцин від COVID-19 не містить живий вірус. У Центрах з контролю та профілактики захворювання США наголошують, що вакцини від COVID-19 допомагають виробити імунітет, не викликаючи захворювання. Тож вакцинована людина не стає носієм інфекції та не може заражати інших.

«Немає доказів того, що вакциновані проти COVID-19 можуть передавати вакцини іншим або що щеплення однієї людини може мати негативний вплив на здоров’я для інших», — також заявили в Національному інституті охорони здоров’я США.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний