ФЕЙК: Вакцини від COVID-19 містять ГМО, вони збільшують кількість заражень та смертей

ФЕЙК: Вакцини від COVID-19 містять ГМО, вони збільшують кількість заражень та смертей

25 Жовтня 2021
FacebookTwitterTelegram
346

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють відео, у якому йдеться, що в інструкції до вакцини від AstraZeneca серед компонентів вказано ГМО. Далі наводять уривки інтерв’ю з доктором Денисом Івановим, який стверджує що вакцинація призвела до збільшення кількості заражень та смертей від COVID-19. Також автор відео посилається на «авторитетних» лікарів Олену Калле та Олександра Полетаєва, які заявляли, що вакцини небезпечні.

Скриншот допису про вакцинацію

Однак ці твердження — неправдиві або маніпулятивні. Схожі фейки вже спростовували незалежні фактчекери з Delfi.lt.

Насправді багато сучасних препаратів містять генномодифіковані організми, і вакцина від AstraZeneca теж. Ця вакцина зроблена з ослабленої версії звичайного вірусу застуди — аденовірусу, який працює як вірус-вектор. Аденовірус був модифікований (змінений) таким чином, щоб містити генетичний матеріал коронавірусу. У випадку з вірусом SARS-CoV-2 – це спайкові білки, які знаходяться на поверхні вірусу. Коронавірус використовує їх для проникнення в організм людини. Аденовірус працює лише як транспортер генетичного коду SARS-CoV-2. Його модифікували таким чином, щоб він не міг викликати зараження. Саме тому AstraZeneca містить ГМО, проте це не означає, що вакцина може завдати шкоди.

Детальніше про принципи роботи вакцин проти COVID-19 VoxCheck писав тут

Хибна теза: через вакцинацію збільшилася кількість заражень та смертей від COVID-19.

Доктор Денис Іванов не посилається ні на які конкретні статистичні дані. Варто зазначити, що в деяких країнах зі швидкими темпами вакцинації, таких як Сейшели, дійсно збільшилася кількість заражень на COVID-19. Проте причиною цьому стало зняття карантинних та туристичних обмежень на в’їзд, але аж ніяк не вакцинація. А наприклад, у Данії, де вакциноване населення складає 75,1%, смертність опустилася до нульової позначки, і в країні зняли всі карантинні обмеження.

Що ж до ефективності вакцин, то дослідження продемонстрували, що вони запобігають поширенню хвороби та зменшують ризик потенційних ускладнень, викликаних COVID-19. Наприклад, третя фаза випробувань AstraZeneca у США показала, що вакцина на 79% ефективна у запобіганні симптоматичному перебігу COVID-19 та на 100% захищає від важкого перебігу хвороби та госпіталізації. Цей проміжний аналіз базувався на 32 449 учасниках, серед яких виявили 141 симптоматичних випадків COVID-19.

У свою чергу, дослідження третьої фази вакцини Pfizer показали, що вона ефективна на 95%. Водночас у дослідженні з журналу “The Lancet” йдеться, що після отримання двох доз, вакцина зменшує ризик інфікуватися на 86%. Різниця полягає у тому, що перший показник вимірює лише передачу вірусу між людьми, у яких розвинулися симптоми захворювання. Натомість другий показник включає всі випадки, зокрема безсимптомні. 

І нарешті, дослідження вакцини Moderna за участі понад 30 тисяч осіб, показало 94,1% ефективності проти COVID-19, зокрема проти важкого перебігу захворювання.

Схожі фейки про вакцинацію VoxCheck спростовував тут  і тут.

Хибна теза: вакцини — небезпечні для здоров’я

На відео автор посилається на слова Олександра Полєтаєва, який розповсюджував хибну інформацію про взаємозв’язок вакцин і онкологічних захворювань. Цей фейк ми спростували тут

Щоб підтвердити «небезпечність» вакцинації, автор відео наводить приклад заяв Олени Калле, яка називає себе молекулярним біологом. Утім, її фаховість викликає сумніви, оскільки вона навчалася в Російський медицинській академії безперервної професійної освіти. Однак у переліку спеціальностей цього освітнього закладу молекулярна біологія не згадується. 

У ВООЗ пояснюють, що безпечність вакцин від COVID-19 гарантується завдяки суворим вимогам до препаратів. Перш ніж отримати схвалення від ВООЗ і державних регуляторних органів, вакцини проти COVID-19 повинні пройти ретельне тестування в ході клінічних випробувань. За їх результатами визначають, чи відповідає та чи інша вакцина вимогам щодо безпечності й ефективності, прийнятим на міжнародному рівні

ВООЗ і державні регуляторні органи постійно моніторять застосування вакцин від COVID-19, щоб вони були безпечними для всіх вакцинованих.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний