ФЕЙК: Вакцини вражають імунітет та гормональну систему, їх не випробовували на тваринах

ФЕЙК: Вакцини вражають імунітет та гормональну систему, їх не випробовували на тваринах

23 Серпня 2021
FacebookTwitterTelegram
384

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook.

У мережі поширюють аудіозапис розмови між двома жінками, одна з яких нібито працює в онкодиспансері. Вона розповідає, що вакцина — однак не вказуючи, яка саме — вражає імунну та гормональну системи. До того ж після щеплення люди нібито вперше або повторно, якщо були в ремісії, хворіють на рак. 

VoxCheck спростовує головні неправдиві твердження з цієї розмови. 

Хибна теза: Вакцина вражає імунітет та гормональну систему

Вакцини працюють, імітуючи збудників інфекції — віруси, бактерії або інші мікроорганізми, які можуть спричинити захворювання. Це «навчає» нашу імунну систему швидко та ефективно на них реагувати. Як правило, через щеплення вводять ослаблену форму збудника інфекції, що дозволяє нашій імунній системі сформувати пам’ять про неї. Наприклад, вакцина від COVID-19 Sinovac діє, використовуючи вбиті частинки вірусу.

Однак деякі вакцини від коронавірусу розробили за іншими технологіями. Наприклад, векторні вакцини використовують модифіковану версію іншого вірусу — вектора. До нього додають ген, який кодує спайковий білок з поверхні SARS-CoV-2. До векторних вакцин належать препарати Johnson&Johnson та AstraZeneca. А мРНК-вакцини вводять в організм інструкції — послідовності мРНК — які вчать організм виробляти антитіла до коронавірусу. Це вакцини від Pfizer-BioNTech та Moderna. Однак усі вакцини від коронавірусу спрямовані на те, щоб формувати імунітет від COVID-19. І вони ніяким іншим чином не взаємодіють з імунною системою.

Досліджень чи статистичних даних, які доводять якийсь вплив вакцин на гормональну систему, наразі не існує, тому таке твердження безпідставне.  

Хибна теза: Коли в Китаї оголосили, що пандемія закінчилася, померло 21 млн осіб. Різко 21 млн користувачів мобільних телефонів перестали функціонувати

Цей фейк вже спростовували незалежні іноземні фактчекери з Associated Press. Зменшення кількості користувачів мобільних телефонів не пов’язане з кількістю людей, які померли після зараження коронавірусом. Великі оператори мобільних телефонів у Китаї пояснили це тим, що люди з кількома телефонними номерами відмовилися від деяких послуг під час спалаху.

Хибна теза: Немає досліджень вакцин на тваринах

Вакцини Pfizer, Moderna та Johnson & Johnson пройшли доклінічні випробування на тваринах перед тим, як Управління з продовольства і медикаментів США (FDA) дозволило їх екстрене використання. У наукових журналах є опубліковані результати тестувань, проведених на тваринах, про Pfizer-BioNTech, Moderna та Johnson & Johnson. Також доклінічні випробування на тваринах пройшли вакцини Sinopharm і Sinovac.  

Хибна теза: Після вакцинації здорові люди хворіють на рак, а в онкохворих у ремісії заново розвивається захворювання

Люди, що хворіють на рак, перебувають у групі ризику і можуть мати важкий перебіг захворювання на COVID-19 або померти. Вакцини від COVID-19 не можуть спричинити захворювання навіть на тлі імуносупресії (ослаблення імунітету), бо вони не містять живих вірусів. Утім, імуносупресія може означати, що вакцинація не матиме належного ефекту. Незважаючи на це, краще вакцинуватися  — це шанс захиститися.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний