Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
Мережею поширюють публікацію американського імунолога Джона Барта Классена, у якій йдеться, що вакцинація призводить до діабету. Классен стверджує, ніби вакцини спровокували епідемію діабету 1 типу.
Діабет — це захворювання, яке викликає високий рівень цукру в крові. За переміщення цукру з крові у клітини відповідає гормон інсулін. При діабеті організм людини або не виробляє достатньо інсуліну (діабет 1 типу), або не може ефективно використовувати той інсулін, який він виробляє (діабет 2 типу).
Классен пише про діабет 1 типу — аутоімунне захворювання, під час якого імунна система атакує та руйнує клітини підшлункової залози, де виробляється інсулін. Невідомо, що саме викликає хворобу, однак немає доказів зв’язку з вакцинацією.
Джон Барт Классен — це відомий американський антивакцинатор. Він роками випускав так звані “дослідження” про зв’язок вакцин із аутизмом, хворобою Альцгеймера та діабетом. Свої припущення він аргументує тим, що нібито виявив кореляцію між рівнем вакцинації та хворих на діабет.
Його бездоказові теорії неодноразово спростовували інші науковці. У 2011 році в Інституті медицини США розглянули понад тисячу досліджень побічних ефектів вакцинації. Усі вони спростували будь-який можливий зв’язок між вакцинами та діабетом.
Раніше незалежні іноземні фактчекери з Politifact спростовували псевдодослідження Классена, в якому він стверджує, ніби вакцини від COVID-19 спричиняють хвороби Альцгеймера та Лу Геріга.
Хвороба Лу Геріга (або аміотрофічний бічний склероз) — це прогресуюче захворювання нервової системи, яке вражає нервові клітини головного та спинного мозку, спричиняючи втрату контролю над м’язами. Хворобу назвали на честь бейсболіста Лу Геріга, в якого її діагностували. Причини розвитку точно невідомі, деякі випадки передаються спадково.
VoxCheck уже спростовував бездоказове твердження Классена про те, що Pfizer викликає нейродегенеративні захворювання.
Статтю Классена, яку поширюють у соцмережах, у 2014 році опублікував журнал “Молекулярна та генетична медицина” (“Molecular and Genetic Medicine”). Видавець журналу, Hilaris Publisher, входить до так званого “Списку Джефрі Білла” — переліку видань із поганою репутацією, які беруть у авторів внески за публікації без перевірки їхньої якості. А саме “дослідження” фактично побудоване на самоцитуванні: Классен посилається на свої попередні статті.
Раніше VoxCheck спростовував фейк, ніби вакцини можуть викликати аутоімунні захворювання.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний