ФЕЙК: Вакцини викликають лейкози та «ламають» імунну систему – професор Полєтаєв

ФЕЙК: Вакцини викликають лейкози та «ламають» імунну систему – професор Полєтаєв

30 Червня 2021
FacebookTwitterTelegram
1414

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють відео, на якому російський професор Олександр Полєтаєв говорить про небезпечність вакцин. Він пов’язує збільшення випадків онкології та аутоімунних захворювань у 60-70-х роках з початком масової вакцинації.

«І багато лікарів-онкологів припускають, що якби всю вакцинацію скасували, то кількість лейкозів, особливо дитячих, впала б на 2/3. Кількість онкологій впала б наполовину», — говорить Полєтаєв.

Це відео — уривок круглого столу на тему «Всеросійська вакцинація чи загроза національній безпеці», яку в лютому проводила російська акторка Марія Шукшина. Вона не вперше поширює фейки та конспірологічні теорії про пандемію. Наприклад, про те, що коронавірус — це зброя проти Росії. Незалежні іноземні фактчекери з Delfi спростовували заяви Шукшиної. 

Кадр з відео з Олександром Полєтаєвим

Насправді зв’язок між вакцинами та онкологічними захворюваннями ніколи не був доведений. Твердження про нібито збільшення випадків захворювання з початком масової вакцинації може бути хіба що припущенням, проте жодне дослідження його не підтвердило. До того ж є і вакцини, які запобігають розвитку онкологій, спричинених, наприклад, вірусом папіломи людини або вірусом гепатиту B (HBV).

Низка досліджень спростувала припущення, ніби вакцини спричиняють лейкоз (лейкемію) — тип раку крові, який вражає клітини крові в кістковому мозку. Наприклад, у ВООЗ розглянули чотири дослідження, проведені у Франції, Німеччині та Новій Зеландії, аби виявити, чи може вакцина від гепатиту B спричиняти лейкемію. Виявилося, що ні вакцина від гепатиту B, ні будь-яка інша не підвищує ризик розвитку лейкемії. 

Під час британського дослідження 1999 року науковці не виявили зв’язку між більшістю вакцин та ризиком подальшого розвитку гострої лімфобластної лейкемії. Водночас попередні результати показали, що вакцина проти гемофільного грипу типу В може навіть зменшувати ризик дитини захворіти на лімфобластну лейкемію. Однак для підтвердження цього висновку, за словами авторів, необхідні подальші дослідження. 

Аутоімунні захворювання — це стани, при яких імунна система помилково атакує власний організм. До них належать, наприклад, синдром Гійєна-Барре (GBS), розсіяний склероз та діабет. Вплив вакцинації на розвиток аутоімунних хвороб розглядався у численних дослідженнях, проте всі вони спростували цю теорію.

Деякі дослідження виявили, що вакцина проти грипу в 1 випадку на мільйон щеплених може викликати синдром Гійєна-Барре. Проте природна грипозна інфекція викликає Гійєна-Барре у 17 випадках на мільйон заражених.

Синдром Гійєна-Барре — рідкісний стан, при якому імунна система людини атакує периферичні нерви. Може призвести до паралічу. Люди із цим синдромом потребують лікування, а інколи навіть інтенсивної терапії. Однак захворювання виникає доволі рідко, і більшість людей повністю одужують навіть у найважчих випадках.

Крім цього, Олександр Полєтаєв стверджує, що «не існує безпечних вакцин». Утім перед тим, як потрапити в масове виробництво, вакцини проходять доклінічні дослідження та три етапи клінічних випробувань, під час яких встановлюють їхню безпечність та ефективність. Уже після виробництва препарати проходить контроль якості. 

Мережею поширюють цитату Полєтаєва про те, що після вакцинації імунна система людини «може зламатися», і людина залишиться інвалідом чи помре. Це антинаукове твердження. Вакцини не змінюють імунну систему людину, а лише вчать її реагувати на певний патоген — хвороботворні вірус чи бактерію — аби вберегтися від зараження в майбутньому. 

Зображення з дописів у фейсбуці

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний