ФЕЙК: ВЕФ вимагає скасувати готівку та ввести китайську соціальну кредитну систему — звіт

ФЕЙК: ВЕФ вимагає скасувати готівку та ввести китайську соціальну кредитну систему — звіт

15 Серпня 2023
FacebookTwitterTelegram
140

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито Всесвітній економічний форум (ВЕФ) вимагає від усіх урядів терміново відмінити готівку та ввести соціальні кредитні бали у «китайському стилі». Йдеться про цифрові версії національних валют (CBDC). Цифрова валюта передасть повний фінансовий контроль над людським життям центральним банкам та урядам. 

Утім, ВЕФ лише зробив аналіз цифрових валют як явища, без жодних закликів терміново відмінити готівку. ВЕФ не має таких повноважень.

Скриншот допису

Наприкінці червня 2023 року Всесвітній економічний форум випустив звіт під назвою «принципи глобальної сумісності цифрових валют центральних банків». У звіті аналізується і узагальнюється досвід створення цифрових валют в різних регіонах, надаються рекомендації щодо подальшого розвитку цього напряму. Жодних прямих наказів негайно впроваджувати CBDC немає. Навпаки, автори дослідження зазначають, що рішення про випуск і дизайн CBDC має приймати лише сама держава самостійно. Цим звітом вони не висловлюють підтримку CBDC та не наполягають на їхній необхідності. Основна увага зосереджена на забезпеченні сумісності будь-якого CBDC із іншими платежами, тобто звичайним валютним обміном. 

Всесвітній економічний форум є міжнародною організацією, він не має права вказувати державам та керувати їхньою внутрішньою політикою. Місія форуму полягає в заохоченні політиків, підприємців, громадських та культурних діячів спільно взаємодіяти для вирішення глобальних, регіональних та галузевих проблем. 

Ба більше, у звіті немає ні слова про Систему соціального кредитування Китаю (China`s social credit system, SCS). Соціальні кредитні бали у «китайському стилі» не мають жодного відношення до цифрових валют. CBDC — це віртуальний аналог національної валюти, законний спосіб платежу. Натомість SCS — це радше аналог кредитного рейтингу, однак із урахуванням моральних аспектів. Подібно до приватних кредитних балів, соціальний бал людини може змінюватись вгору та вниз у залежності від її поведінки. Так, знижувати рейтинг можуть погане водіння, куріння в зонах для некурців, захоплення відеоіграми, розміщення фейкових новин в інтернеті, зокрема про теракти чи безпеку аеропорту та ін. Через занизький рівень як самого себе, так і когось з родичів, людина може втратити роботу чи місце в університеті/школі. Громадяни з хорошим соціальним кредитним рейтингом отримують пільги, зокрема на комунальні послуги, кращі процентні ставки в банках, право орендувати речі без застави та ін. Станом на 2023 рік близько 80% китайських провінцій, регіонів та міст запровадили певну версію системи або збираються це зробити.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний