Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, нібито прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак повідомив, що уряд планує передати Україні касетні боєприпаси.
Утім, це фейк.
Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак не анонсував передачу Україні касетних боєприпасів. Натомість після рішення США передати Києву ці снаряди британський політик заявив, що Сполучене Королівство не заохочує їхнє використання. Велика Британія підписала Конвенцію про касетні боєприпаси, яка забороняє використання, виробництво, накопичення та передачу такого виду зброї.
«Ми продовжуватимемо робити свій внесок, щоб підтримати Україну проти незаконного та неспровокованого вторгнення росії, але ми зробили це, надавши танки, а нещодавно і зброю великої дальності, сподіваюся, що всі країни зможуть продовжувати підтримувати Україну», — сказав Сунак.
Касетні боєприпаси складаються з контейнерів, у яких закладені суббоєприпаси. Залежно від моделі їхня кількість може коливатись від кількох десятків до сотень одиниць. Касетні боєприпаси скидають із літаків або запускають із наземних чи морських систем розкриваючись у повітрі, суббоєприпаси можуть вражати територію розміром до кількох футбольних полів. Підривник кожного суббоєприпасу зазвичай активується під час падіння або на землі. Але часто велика кількість суббоєприпасів не функціонує належним чином і падає на землю, не вибухаючи. Це може становити небезпеку як для військових, так і для цивільних.
Україна просила надати касетні боєприпаси ще у лютому 2022 року, однак рішення про постачання США ухвалили лише через рік. Як пояснив міністр оборони України Олексій Резніков, такий вид зброї потрібен Україні, щоб завдавати ударів по скупченнях ворожих військ та проривати лінії оборони ворога. Водночас українські військові зобов`язалися не застосовувати касетні боєприпаси у містах, а також по території росії. До того ж посадовець зазначив, що ЗСУ будуть вести облік місць застосування касетних снарядів та після деокупації пріоритетно їх розмінують.
Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван повідомив, що Україна отримає снаряди ймовірність нерозриву яких не перевищуватиме 2,5%. У той час як в боєприпасах, які використовує росія, цей показник становить 30-40%.
Проти надання касетних боєприпасів також виступила Іспанія, Німеччина та Канада. Президент США Джозеф Байден заявив, що рішення про передачу снарядів було важким, але касетні боєприпаси будуть постачати поки Америка не наростить виробництво снарядів 155-мм калібру. Байден заявив, що ця зброя потрібна Україні, щоб не дати зупинити контрнаступ. Україна та США не є підписантами Конвенції, тому передача є законною.
Раніше щонайменше 3 країни вже надсилали касетні снаряди Україні: Туреччина, Німеччина та США. Дія Конвенції про касетні боєприпаси не поширювалася на снаряди, передані Німеччиною та США.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний