Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, нібито Верховна Рада України заборонила називати зайця сірого «русаком», бо назва співзвучна зі словом «росіянин». Натомість його відтепер пропонують називати «заєць сірий». Автори публікації також опублікували уривок з етеру телемарафону «Єдині новини», під час якого у рухомому рядку нібито з`являлася ця новина.
Однак це фейк. У телемарафоні не з’являлася така новина, її вигадали.
Скриншот повідомлення
В уривку телемарафону, який опублікували в мережі, телеведуча говорить про вшанування пам`яті «кіборгів». В Україні цей день відзначають 20 січня, однак російські телеграм-канали поширили відео 17 січня. Тому ми вирішили переглянути випуск телемарафону за 16 січня, попередню дату вшанування пам’яті захисників Донецького аеропорту.
На піджаку ведучої також видно тризуб, який є атрибутом каналу «Рада». Оскільки цей телеканал не публікував запис телемарафону, ми вирішили пошукати запис на платформах інших телеканалів, які також брали участь у телемарафоні 16 січня.
14 лютого президент України Володимир Зеленський підписав наказ, одним із положень якого було створення єдиної інформаційної платформи «UАразом» для інформування населення щодо безпекової ситуації в Україні. Після запровадження воєнного стану 24 лютого 2022 року суспільний мовник та приватні медіахолдинги об`єдналися для безперебійного оповіщення глядачів у телемарафоні «Єдині новини».
На фейсбук-сторінці телеканалу «1+1» ми знайшли етер, уривок з якого поширили у мережі. Утім, в оригінальному відео у рухомому рядку немає інформації про заборону назви «зайця-русака». Новини у рухомому рядку йдуть у такому порядку: спершу цитата Олени Зеленської про обстріл житлового будинку у Дніпрі, далі заява Білого дому. У той час як у відео, яке поширили в мережі, між цими двома новинами вказана інформація про нібито заборону назви «заєць-русак».
Скриншот: 1. Оригінальне відео каналу «1+1»; 2,3 Відео, яке поширили у мережі
У 2015 році Верховна Рада ухвалила закон «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». Згідно з законом, топоніми, назви яких містять у собі символіку комуністичного тоталітарного режиму, мають бути перейменовані. Проте цим мають займатися органи місцевого самоврядування, а не Верховна Рада.
Також у 2022 році був прийнятий закон «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії російської федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну». Документ встановлює відповідальність за підтримку, виправдання або заперечення дій рф, а також публічне використання символіки воєнного вторгнення росії в Україну.
Вперше фейкову новину поширив російський сайт «Комсомольська правда». Автор статті заявили, нібито хвиля перейменувань після Революції Гідності зайшла настільки далеко, що зачепила навіть зайців. Автор також намагається довести до абсурду та висміяти мовне питання. Така тактика росіян спрямована на те, аби показати українців «недалекими», нівелювати важливість процесів дерадянізації та дерусифікації.
Раніше ми спростовували інформацію, нібито теореми, названі на честь російських математиків, перейменують.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний