Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють інформацію нібито в США у 1928-1934 роках провели так званий «дефармінг», який знищив 80% фермерських господарств. Від цього нібито померли 8 мільйонів селян. У таких публікаціях «дефармінгом» називають знищення фермерських господарств і його порівнюють з розкуркуленням в СРСР та Голодомором в Україні.
Проте, насправді дефармінгу не було.
Немає жодного авторитетного джерела, яке б підтверджувало, що в 1928-1934 роках у США проводили «дефармінг».
Цей фейк має російське походження. Його автор – Борис Борисов, якого у російських джерелах називають істориком, публіцистом та бізнесменом. У 2008 році з’явилася публікація «Голодомор по-американськи», у якій Борисов одним наративом, по суті, заперечує голодомор в Україні та просуває російську тезу про «неврожай». А другим наративом говорить про те, що американцям не варто вчити росіян, оскільки і в США у 30-х був голод. У 2009 році цей матеріал опублікувала російська «Комсомольська правда». Згодом його переклали англійською та почали використовувати для дезінформації про український голодомор.
У своєму матеріалі Борис Борисов якраз вживає термін «дефармінг». Надалі він зустрічається у публікаціях разом з терміном «голодомор» і часто на сайтах із російським доменом.
В авторитетному американському словнику Merriam-Webster, немає такого терміну як «дефармінг». Тобто, це слово зародилися не в англомовному середовищі.
У 30-х роках у США було перевиробництво продуктів сільського господарства, хоча багатьом американцям не вистачало їжі (багато людей втратили роботу під час «Великої депресії» 1929-1933 років). Тому уряд купував надлишкову пшеницю в фермерів для забезпечення тих, хто страждав від голоду. Стверджувати про масовий голодомор у США в 1928-1934 роках підстав немає. Підстави для голоду в США були об’єктивними, і американська влада, на відміну від уряду СРСР, не відбирала у людей харчі.
Перепис населення у США не проводили щороку. Проте, у 1920 році у сільському господарстві було зайнято близько 10,95 млн громадян США, а у 1930 році — близько 10,67 млн. У 1940 році в сільському господарстві працювало близько 21% населення, тобто – приблизно 27,7 млн осіб. Тому немає підстав стверджувати про зменшення кількості фермерських господарств на 80% та смерті 8 мільйонів працівників, зайнятих у сільському господарстві.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний