ФЕЙК: Від вакцинації в ЄС постраждали 1,5 млн осіб – дані EudraVigilance

ФЕЙК: Від вакцинації в ЄС постраждали 1,5 млн осіб – дані EudraVigilance

30 Червня 2021
FacebookTwitterTelegram
979

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, що нібито згідно з даними Європейської системи контролю від вакцин проти COVID-19 постраждали вже понад 1,5 млн осіб, а 15 тисяч з них померли.

Скриншот допису, який поширюють в мережі

Пояснюємо, що не так.

Автори дописів посилаються на європейську систему EudraVigilance, у якій є дані про побічні ефекти від вакцинації. Утім, на сайті цієї системи зазначено, що “інформація на цьому сайті стосується можливих побічних ефектів, тобто медичних випадків, що спостерігались після застосування препарату, але не обов’язково були пов’язані або спричинені препаратом”.

Також на сайті вказано, що інформація про можливі побічні ефекти не повинна трактуватись як така, що означає, що препарат спричиняє вказані побічні реакції або є небезпечним для використання. Лише детальне наукове дослідження дозволить зробити висновки про побічні ефекти.

Система збирає повідомлення користувачів, які самостійно вносять дані про побічні ефекти. Інформація на ресурсі відображає думки та спостереження людей, які їх вносять. 

Схожа ситуація і з аналогічною американською системою VAERS. Це система з відкритим доступом, звіти не перевіряють до того, як їх публікують.

На вебсайті VAERS застерігають: «звіти не можуть бути використані, щоб визначити, чи вакцина викликала несприятливу подію чи хворобу», зокрема тому, що вони «можуть містити неповну, неточну, випадкову та неперевірену інформацію».

Для встановлення причинного зв’язку вченим потрібно знайти докази того, що несприятлива подія значно частіше зустрічається серед щеплених людей, ніж невакцинованих. VAERS не надає таких даних.

Нагадуємо, що вакцина може викликати побічні реакції, і це цілком нормальне явище. Як правило, ці симптоми зникають вже за кілька днів. Водночас вони підтверджують, що вакцина, яку ввели в організм, діє, а імунна система реагує необхідним чином. Водночас відсутність «побічки» не означає, що ефекту від вакцини немає. Це лише свідчить про індивідуальний характер реакції організму. Найбільш поширені побічні ефекти після щеплення від коронавірусу — слабкість, озноб чи жар, головний біль, біль у м’язах, нудота. Іноді на місці ін’єкції на руці може з’явитися припухлість та почервоніння, і воно може боліти.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний