ФЕЙК: Військовий зачитує бійцям указ Зеленського наступати на Бєлгород — відео

ФЕЙК: Військовий зачитує бійцям указ Зеленського наступати на Бєлгород — відео

30 Квітня 2022
FacebookTwitterTelegram
808

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, на якому нібито для військових добровольчого підрозділу «Торнадо» зачитують указ президента «Про затвердження рішення Генерального штабу Збройних сил України» щодо наступу на Бєлгород та Бєлгородську область від 10 квітня 2022 року.

Скриншот допису

Утім, подібного наказу не існує, як і добровольчого підрозділу «Торнадо».

На офіційному сайті Офісу президента згадок про указ із такою назвою немає. Сама назва «указу» свідчить про його нереальність: відповідно до своїх повноважень Генштаб ЗСУ розробляє не рішення, а директиви чи накази, які підписує начальник Генштабу ЗСУ, а не Президент.

Озвучений на відео текст «указу»:

«У зв’язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції ставки Верховного Головнокомандуючого, відповідно до пункту 2, 17 частини першої статті 116 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», постановлюю:

Міністерству оборони України, начальнику Генерального штабу Збройних сил України підготувати увесь особовий склад Збройних сил України, Сухопутні війська, Повітряні сили України, Військово-Морські Сили, Десантно-штурмові війська, Сили спеціальних операцій, Сили територіальної оборони з метою утримання агресора та проведення бойових дій на його території, підготувати підрозділи вищезазначених військ для наступальних дій за напрямком міста Бєлгород та Бєлгородська область Російської Федерації.

Наказ довести до особового складу та у найкоротший термін бути готовими до його виконання. Контроль за виконанням наказу покласти на Головнокомандуючого Військовими силами України Залужного.

Президент України Володимир Зеленський  від 10.04.2022 року»

Насправді стаття 116 Конституції України не може слугувати підставою для подібного указу. По-перше, стаття 116 стосується повноважень Кабінету Міністрів України, а не Президента. По-друге, вона зовсім не відповідає змісту указу. Згідно з пунктом 2 Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина. Пункту ж 17 у зазначеній статті взагалі немає. 

Крім того, допущено ще кілька неточностей. Так, наприкінці тексту «указ» називають «наказом», а «Збройні сили України» — «Військовими силами України», хоча до цього вживались коректні терміни.

Ракурс для зйомки відео обрано так, щоб у фокусі був шеврон як елемент військової форми та прапор колишнього добровольчого батальйону «Торнадо».  

Спецпідрозділ «Торнадо» був ротою патрульної служби міліції особливого призначення. У 2015 році розформований через арешт групи бійців спецроти, зокрема командира Руслана Онищенко. Вони підозрювались у формуванні злочинної організаці та скоєнні тяжких злочинів: згвалтуванні, катуванні, незаконному позбавленні волі та ін. Загалом справа нараховує 86 томів. Через 2 роки вироком суду стало засудження фігурантів до позбавлення волі терміном від 5 до 11 років, залежно від умов особової справи. 

Утім, на шевроні з відео «Торнадо» вказано не «МВС» (як зазначено на офіційному шевроні роти), а «добровольча НУА». Однак подібного добровольчого угруповання в Україні не існує. 

Шеврон “Торнадо” і шеврон з відео

Відомо, що в 2022 році Руслан Онищенко подав заяву на участь у бойових діях, але підтверджень прийняття цієї заяви немає. Утім, внесені зміни до Кримінального процесуального кодексу України не стосуються осіб, обвинувачених у державній зраді, вбивстві; злочинах, повʼязаних з насильством, зґвалтуванням, організованою злочинністю, військовими злочинами. Обвинувачені за цими статтями, зокрема Онищенко, не можуть бути мобілізовані. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний