ФЕЙК: Вікіпедія опублікувала інструкцію, як зробити щеплення таємно від батьків | VoxUkraine

ФЕЙК: Вікіпедія опублікувала інструкцію, як зробити щеплення таємно від батьків

10 Листопада 2020
FacebookTwitterTelegram
588

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюється інформація, що Вікіпедія нібито опублікувала інструкцію для дітей, про те, як зробити щеплення без відома батьків, якщо вони проти вакцинації. У тексті нібито даються поради не тільки як зробити щеплення, а і як брехати батькам про побічні ефекти.

У тексті дописів посилаються на статтю ресурсу wikiHow – сайту покрокових інструкцій для людей будь-якого віку, а не лише дітей. Сайт, до речі, не входить до мережі Вікіпедії, а просто має співзвучну назву. Оригінальна стаття називається «3 способи зробити щеплення» – і ні в заголовку, ні в тексті інструкції не йдеться про те, як вакцинуватися без відома батьків.

Про вік того, хто збирається зробити щеплення, йдеться тільки в одному пункті. Читачеві радять перевірити законодавство про те, зі скількох років у його штаті можна вакцинуватися без згоди опікуна. У деяких штатах – з 18 років, в інших – з 14. Також згадується, що інколи у разі відмови батьків неповнолітні можуть отримати дозвіл через суд. 

Натомість у дописі стверджують, що в інструкції wikiHow радять «добиватися емансипації через суд, якщо ваші батьки – погані люди». Якщо не вийде через суд, тоді дітям нібито радять шукати клініку, яка погодиться зробити щеплення таємно, збрехати батькам, що вони проводять час із друзями, та подбати про алібі – зробити світлину із другом заздалегідь. 

В інструкції wikiHow взагалі не йдеться про це. Ця інструкція – перелік стандартних кроків, як записатися на щеплення, де ознайомитися з інформацією про вакцини, які медичні документи необхідні та як легше перенести побічні ефекти вакцинації. 

У коментарях до інструкції у форматі питання-відповіді дійсно є запитання від неповнолітніх, на які відповідають інші коментатори. Там згадують, що якщо у вас виникнуть помітні побічні ефекти після щеплення, то повідомте про це батькам, приватно лікареві або іншому наближеному дорослому, якому можете довіряти. У самій статті автори не кажуть, що батькам не треба розповідати про щеплення чи необхідно це приховувати.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний