Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють нібито цитату 40-го президента США Рональд Рейгана щодо президента СРСР Михайла Горбачова: «Коли я йшов на зустріч із радянським генсеком, то очікував побачити одягненого в хрестоматійне більшовицьке пальто і каракулеву пілотку товариша. Натомість мене представили одягненому в модний французький костюм пану з годинником “Rado Manhattan”… Поглянувши на нього, я подумав: “Таак… Він продасть нам усе!”».
Однак це фейк. Рейган не говорив цього, цитату вигадали.
Скриншот допису
Рейган та Горбачов дійсно кілька разів зустрічались і тодішній президент США згадував свого радянського колегу у коментарях для преси та у своїх мемуарах. Так, ще до зустрічі з Горбачовим, у своєму щоденнику Рейган висловлював скептицизм щодо радянського лідера. Після того, як тодішній посол США у москві Артур Гартман розповів президенту про Горбачова, Рейган написав: «Він (Гартман — ред.) підтверджує те, що я вважаю, що Горбачов буде таким же жорстким, як і будь-який з їхніх лідерів. Якби він не був переконаним ідеологом, його б ніколи не обрало Політбюро».
Проте пізніше його думка щодо президента СРСР змінилась. У 1989 році на пресконференції в москві Рейган заявив, що Горбачов заслуговує на найбільшу похвалу як лідер СРСР. Через рік Рейган сказав журналістам, що «президент Горбачов і я відкрили для себе щось на кшталт зв’язку, дружби між нами». Цю ж думку 40-й президент США також повторив у своїй автобіографії «Американське життя». Рейган, згадуючи початок перемовин з СРСР, вказав: «Озираючись на них зараз, я розумію, що ці перші листи позначили обережний початок з обох сторін того, що мало стати основою не лише кращих відносин між нашими країнами, а й дружби двох чоловіків».
Дружні стосунки лідерів СРСР та США також відзначали дослідники. Зокрема історик Джейсон Солтун-Ебін у своїй книзі «Шановний пане президенте: … Рейган/Горбачов і листування, яке поклало край холодній війні» писав, що лідери обох країн хотіли бути «на правильному боці історії» та закінчити Холодну війну.
Однак нам не вдалось знайти цитату Рейгана, в якій би він вказував, що Горбачов «продасть усе» англійською мовою. Натомість ці слова поширювали лише російські ресурси, найчастіше без зазначення, коли саме та де Рейган нібито сказав їх. Вперше цю фразу опублікували у 2016 році на платформі LiveJournal. Анонімний користувач із ніком whale_roma вказав, мовляв, ця цитата є першим враженням Рейгана від зустрічі з Горбачовим в Ісландії. Однак, по-перше, вказані очільники СРСР та США вперше зустрілись у 1985 році на Женевському саміті у Швейцарії. Натомість зустріч в Ісландії відбулась на рік пізніше, у 1986 році. По-друге, автор повідомлення не вказав, звідки він взяв цю цитату.
Уже у 2020 році користувач whale_roma написав, що згадані слова Рейгана є вигадкою, яку вже кілька років масово поширюють медіа та користувачі соцмереж. Немає точної впевненості, що саме цей автор став першоджерелом фейку, однак у надійних джерелах не згадували цю цитату Рейгана.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний