Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Кремлівські пропагандисти знову дискредитують Україну та заявляють про «продаж» українських земель. Цього разу вони поширюють фото указу начебто від Володимира Зеленського, у якому йдеться про передачу 400 км² землі в трьох регіонах України сину американського інвестора Джорджа Сороса для захоронення залишків хімічних відходів. Уперше указ нібито опублікував журналіст-розслідувач Жюль Венсен.
Це — фейк. У документі зробили декілька грубих помилок. До того ж в Україні заборонено передавати у власність іноземців сільськогосподарську землю.
Скриншот публікації
Пропагандисти знову підроблюють документи та розігрують історію з фейковими «журналістами-розслідувачами». На підробку вказує одразу декілька помилок. По-перше, у документі пишуть «Терніпільській області», тоді як правильно — «Тернопільській». Також вказують 400 кілометрів квадратних, хоча на урядовому сайті Кабінету міністрів пишуть навпаки — квадратних кілометрів. Насправді в офіційних документах не допустили б таких помилок, адже всі накази ретельно перевіряються.
По-друге, росіяни вказали номер указу — 603/2023, який належить іншому документу. В оригінальному указі №603/2023 Президент України відзначив державними нагородами військових Сил Оборони та правоохоронців.
Скриншот документа, який поширюють росіяни
Окрім цього, у фейковому документі президент посилається на статтю 116 Земельного кодексу України, яка взагалі не стосується іноземців. У статті зазначають, що отримати землю громадянам України із державної або комунальної власності можна виключно за рішенням органів виконавчої влади або місцевого самоврядування.
Згідно з українським законодавством, іноземці можуть володіти земельними ділянками несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів або за їхніми межами за умови, що володіють там нерухомістю. В іншому випадку сільськогосподарські землі заборонено передавати у власність іноземців. Проте це правило перестане діяти за умови його скасування на референдумі. Натомість іноземці можуть цю землю орендувати.
Росіяни посилаються на «іноземного журналіста-розслідувача» Жюля Венсена, аби надати більшої легітимності своєму фейку. У відкритих джерелах ми знайшли сторінку Венсена. Документи про «передачу українських земель» чоловік виклав у своєму відео французькою 28 листопада 2023 року.
Проте так званий «журналіст» має лише трохи більше тисячі підписників, а всі його дописи — це здебільшого репости публікацій інших організацій, медіа чи осіб. Такими репостами чоловік намагається показати «справжність» своєї сторінки та викликати довіру. Однак ми не знайшли інших повідомлень у міжнародних медіа саме про його роботу як розслідувача. Також надійні ЗМІ не писали про указ Президента.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний