ФЕЙК: ВООЗ вимагає від урядів усіх країн посилити масову вакцинацію | VoxUkraine

ФЕЙК: ВООЗ вимагає від урядів усіх країн посилити масову вакцинацію

Photo: Лєна Шуліка, VoxUkraine
8 Липня 2020
FacebookTwitterTelegram
1759

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею шириться стаття, у якій невідомий автор намагається переконати, що ВООЗ змушує уряди всіх країн за будь-яких умов — безпечних чи ні — продовжувати вакцинувати населення. Як «докази» використовуються уривки із документу ВООЗ, які, втім, супроводжуються хибними необґрунтованими висновками, маніпуляціями та некоректним трактуванням.

Спростовуємо неправдиві та маніпулятивні тези про діяльність ВООЗ та зокрема її рекомендації щодо проведення масової вакцинації під час пандемії COVID-19. 

Теза 1: «Пока ученые продолжают гадать, что же представляет из себя КОВИД-19, и у них появляются все новые вопросы, нам на официальном уровне заявляют о готовности непонятно каких вакцин от неизвестно какой болезни»

На офіційному міжнародному рівні не заявляли про готовність жодної вакцини для масового використання. Наразі дослідники у всьому світі розробляють понад 145 вакцин проти нового коронавірусу, 21 з них уже проходить стадію випробування на людях. Як правило, для досліджень та випробувань вакцин потрібні роки, але вчені докладають зусиль, щоб виготовити безпечну та ефективну вакцину проти нового коронавірусу вже до наступного року. 

Теза 2: «Власти готовят санкции в виде штрафов и запрета на посещение школ, на работу, выезд за границу и т.д. для отказников от вакцин. И на законодательном, и на декларативном уровне. Какое это имеет отношение к заявлениям и прямым директивам ВОЗ? Самое прямое, и для подтверждения этого предлагаем обратить внимание на интернациональный документ от 22 мая под названием “Механизм для принятия решений при проведении кампании массовой вакцинации в условиях COVID-19″»

Стаття, яку ми перевіряємо, опублікована російською мовою і містить посилання на новини про Росію, тож ми вважаємо, що автори говорять про наміри російського уряду. У Росії про запровадження покарання за відмову від вакцинації йшлося у контексті проєкту нового Кодексу про адміністративні правопорушення. У ньому пропонувалося запровадити штрафи за відмову від планових щеплень для людей, що знаходяться у зоні ризику. Однак йшлося лише про штрафи, решта — необґрунтовані висновки автора. 

Щодо ВООЗ, то вона не має жодних адміністративних чи інституційних важелів для тиску: організація розробляє лише рекомендації. Рішення, враховувати їх чи ні — повна прерогатива урядів країн. 

Документ, про який згадується, несе рекомендаційний характер. У ньому пропонують зробити конкретні оцінки ризиків проведення масової вакцинації під час пандемії COVID-19 для кожної країни за її індивідуальними епідемічними показниками. Тобто враховуючи місцеву динаміку поширення COVID-19, а також можливості системи охорони здоров’я та користь для громадського здоров’я. Фактично пропонується лише алгоритм прийняття рішення. У кінцевому підсумку національні системи охорони здоров’я самі приймають рішення щодо процесу вакцинації. 

Теза 3: Про ВООЗ: «Неправительственная организация при ООН, которая сама декларирует, что ее позиция не может быть приравнена к официальному научному консенсусу, до недавнего времени находящаяся фактически целиком на довольствии США, Фонда Билла и Мелинды Гейтс, а также Фонда Рокфеллерра»

У програмному бюджеті ВООЗ на 2018-2019 роки Фонд Білла та Мелінди Гейтс фінансував 12,12% цього бюджету, США — 15,18%, Фонд Рокфеллера — 0,02 %. Тобто перераховані суб’єкти далеко не повністю фінансували ВООЗ: решту бюджету складали внески від інших організацій, країн, приватних осіб тощо. 

Станом на кінець першого кварталу 2020 року Фонд Білла та Мелінди Гейтс уже фінансували 11,41% програмного бюджету ВООЗ на 2020-2021 роки, США — 11,96%, Фонд Рокфеллера — 0.18%. Тобто внески усіх перерахованих спонсорів разом складають всього 23,55%, і говорити, що США, Фонд Гейтсів та Фонд Рокфеллера повністю утримували організацію, неправильно. 

Позиція ВООЗ не прирівнюється до офіційного наукового консенсусу, оскільки ВООЗ не є суто дослідницькою організацією, а наукові дослідження у сфері охорони здоров’я забезпечуються широким колом організацій. Тому ВООЗ радше використовує науку для реалізації своїх цілей із координації міжнародної співпраці у сфері охорони здоров’я, аніж виступає організацією, що формує науковий консенсус.

Теза 4: «Эта контора глобалистов требует от стран мира проводить массовую вакцинацию от всех болезней, предупреждаемых вакцинами, а также болезней, имеющих масштабные последствия в кратчайшие сроки, опираясь на передовой опыт, информационную пропаганду и независимо от ситуации с новой коронавирусной инфекцией»

Знову ж таки, ВООЗ не може нічого вимагати від країн — вона лише рекомендує. До того ж організація не радить проводити вакцинацію будь-яким способом, незалежно від ситуації із коронавірусною інфекцією. У ВООЗ рекомендують проводити кампанії з профілактичної вакцинації лише в тому випадку, якщо вони є високоефективними, проходять у безпечних умовах та не наражають на необгрунтований ризик суспільство і працівників системи охорони здоров’я

Формулювання ВООЗ «незалежно від сценарію поширення COVID-19» вживається в іншому контексті: які ризики (окрім того, як поширюється коронавірус у певній країні) необхідно врахувати, коли приймається рішення про припинення масової вакцинації. 

Не тільки ВООЗ, а і UNICEF та Міжнародний альянс із вакцинації GAVI радять не зупиняти планову вакцинацію, оскільки спалахи вакцинокерованих інфекцій можуть призвести до великої кількості жертв

І так, ВООЗ рекомендує за сприятливої епідемічної ситуації проводити інформаційну роботу із населенням та пояснювати, у чому полягає користь вакцинації, оскільки імунізація населення запобігає масовому та неконтрольованому поширенню інфекційних хвороб, які без вакцини спричинили б значне навантаження на системи охорони здоров’я та, як наслідок, багато смертей. 

Теза 5: «Во время эпидемии коронавируса идет большая нагрузка на иммунную систему, а прививки определенным образом воздействуют на иммунитет <…> Честнее было бы сказать – серьезно ослабляют, подставляют под удар иммунитет, который вынужден бороться с ослабленными инфекционными агентами и вредными веществами, входящими в состав вакцин»

Навантаження на імунну систему пов’язано з інфікуванням організму, а не наявністю епідемії. Твердження підміняє причинно-наслідкові зв’язки. Якщо організм ослаблений, то скоріше за все (залежно від вакцини) вакцинація буде протипоказаною.

Ми вже неодноразово спростовували тези про небезпечність вакцин. Про це також писали інші незалежні фактчекери.

Вакцини безпечні: перед тим, як їх починають широко застосовувати, вони проходять три фази клінічних випробувань, у тому числі на безпечність та ефективність. Тому шкідливих речовин у вакцині, яка пройшла кінцевий контроль якості, бути не має. 

А щодо імунної системи, то вакцина її не послаблює, а навпаки розвиває в організмі імунітет до інфекції, мінімізуючи ризик людини захворіти. 

Теза 6: «Многие страны в период распространения коронавируса пошли по такому же пути (тимчасового зупинення масової вакцинації – ред.). Это может коренным образом нарушить глобальные планы по охвату новыми вакцинами всего человечества, равно как и сократить объем продаж вакцин у фармкорпораций»

Це маніпуляція: те, що багато країн зараз відмовилося від планової вакцинації, може призвести не до руйнації так званої «глобальної змови», а до масштабних спалахів вакцинокерованих інфекційних хвороб. Наприклад, кору та поліомієліту. Також багато експертів з охорони здоров’я стурбовані тим, що кількість смерть від таких захворювань як холера, ротавірус та дифтерія може перевершити кількість смертей від COVID-19.

ВООЗ підрахувала: щонайменше 80 мільйонів дітей, які не досягли одного року, зараз піддаються ризику розвитку дифтерії, поліомієліту та кору внаслідок того, що програми із планової вакцинації перервали як мінімум у 68 країнах. 

Неправдиві тези про те, що хтось навмисне наживається на вакцинах, ми неодноразово спростовували раніше. 

Теза 7: «Гражданам и чиновникам от здравоохранения предлагается внушать уверенность в том, что массовые прививочные кампании «не приведут к росту распространения коронавируса». Никаких доказательств и исследований в ВОЗ, разумеется, не приводится – да и прошло слишком мало времени, чтобы такие объективные данные появились»

ВООЗ не говорить про прямий зв’язок вакцинації проти вакцинокерованих захворювань та поширення коронавірусу. Організація зазначає, що важливість планової імунізації під час пандемії коронавірусу зумовлена тим, що паралельні із COVID-19 спалахи захворювань, від яких є вакцина, можуть призвести до непомірного навантаження на системи охорони здоров’я, які і так перевантажені через COVID-19. 

Досліджень із приводу того, як масова вакцинація проти вакцинокерованих інфекцій впливає на інтенсивність поширення нового коронавірусу, дійсно немає. Однак ВООЗ видала рекомендації, які згадує автор, як наслідок іншого дослідження щодо наслідків зупинення процесу імунізації. 

Теза 8: «А ничего что в апреле с.г. фонд ВОЗ, CDC и Фонд Билла и Мелинды Гейтс были официально уличены Верховным судом США в масштабном многолетнем мошенничестве с прививками? Общественные организации США во главе с адвокатом Робертом Ф. Кеннеди-младшим обвинили Гейтса и аффилированные с ним структуры (прежде всего, ВОЗ) в том, что он фальсифицирует работу над вакцинами, и потребовали от американских властей соответствующие документы, подтверждающие, что все одобренные федеральным правительством вакцины были проверены на качество в течение последних 32 лет. И никаких соответствующих документов истцам представлено не было!»

Ні ВООЗ, ні CDC (Центр з контролю та профілактики захворювань у США) не є «афілійованими структурами» будь-яких організацій, пов’язаних із Гейтсом. Всесвітня організація охорони здоров’я — це одна з установ ООН і в неї немає власників, а спонсори, що її фінансують, не здійснюють контролю над її діяльністю. CDC — це агентство Міністерства охорони здоров’я і соціальних служб США. Обидві установи отримують внески із Фонду Білла та Мелінди Гейтс.

Адвокат та активіст Роберт Кеннеді-молодший відомий тим, що виступає проти щеплень. Навіть його родичі звинуватили Кеннеді-молодшого в тому, що він поширює небезпечну дезінформацію про вакцини. 

Щодо Верховного Суду США, то це маніпуляція: суд не викривав ніякого «багаторічного шахрайства» із вакцинами. Про це вже писали незалежні іноземні фактчекери — детальніше можна прочитати тут.

Кеннеді дійсно подавав до суду, і написав у своєму твіттері про те, що його організація «виграла суд» проти Міністерства охорони здоров’я і соціальних служб США. Однак суть позову полягала в тому, що Кеннеді вимагав надати звіти про контроль якості вакцин, які МОЗ відправляв в інші міністерства, як це передбачала процедура. У відповіді сказано, що таких документів не знайдено: тобто МОЗ або їх втратило, або порушило процедуру. Про те, чи були дослідження вакцин і які саме, Кеннеді навіть не запитував: питання стосувалося лише дотримання конкретної процедури.

А дослідження насправді були, до того ж регулярні. І всі вони наразі у відкритому доступі. Наприклад, на сайті CDС інформація постійно оновлюється, можна знайти звіти про моніторинг по роках.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний