ФЕЙК: ВООЗ визнала, що віспа мавп може бути побічним ефектом вакцин від COVID-19

ФЕЙК: ВООЗ визнала, що віспа мавп може бути побічним ефектом вакцин від COVID-19

30 Жовтня 2024
FacebookTwitterTelegram
204

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соціальних мережах, зокрема Threads, поширюють інформацію, нібито Всесвітня організація охорони здоров’я визнала, що віспа мавп може бути побічним ефектом американських вакцин від COVID-19. До дописів додають список побічних ефектів однієї з вакцин з бази VigiAccess.

Утім, це — фейк. Дані VigiAccess не показують причинно-наслідковий зв’язок між вакцинами та їхніми побічними ефектами, віспи мавп немає у списках побічних ефектів від вакцин COVID-19 у базі VigiAccess. 

Скриншот допису 

Віспа мавп (mpox) — інфекційне вірусне захворювання, найбільш поширене у віддалених районах Центральної та Західної Африки. У 2022 році вірус поширився на понад 70 країн, які раніше не повідомляли про випадки захворювання. У 2024 році в Центральній Африці з’явився і поширився на сусідні країни новий штам вірусу mpox. 14 серпня 2024 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила спалах захворювання глобальною надзвичайною ситуацією в галузі охорони здоров’я через його стрімке поширення у країнах Африки.

VigiAccess —  це система спонтанного звітування. Працівники системи охорони здоров’я та фармацевти з різних країн повідомляють про небажані побічні реакції пацієнтів після вживання ліків до національних центрів, як-от Державного експертного центру МОЗ в Україні. Потім ці установи за допомогою системи VigiFlow у єдиному форматі подають звіти до VigiBase — бази даних ВООЗ. А VigiAccess є відкритим сховищем цих даних.

Дані VigiAccess не показують причинно-наслідкового зв’язку між вживанням лікарських засобів та потенційними побічними ефектами. База лише дає перелік побічних ефектів, про які повідомили пацієнти після вживання ліків. Утім, у базі не перевіряють, чи дійсно усі побічні ефекти, на які скаржились, спричинили саме ці препарати. Існує ймовірність, що їх поява просто збіглась у часі з вживанням ліків.  

Попри це, ми перевірили списки можливих побічних ефектів трьох найпоширеніших вакцин у США, що розроблялися за участі американських компаній: Pfizer–BioNTech, Moderna та Novavax. Виявилося, що віспи мавп немає у списках для жодної з цих вакцин. 

Скриншот пошуку за назвою monkeypox на сайті VigiAccess для вакцини Pfizer–BioNTech

Скриншот пошуку за назвою monkeypox на сайті VigiAccess для вакцини Moderna

Скриншот пошуку за назвою monkeypox на сайті VigiAccess для вакцини Novavax

Фейкороби не надають повного скриншоту, на якому було б видно, побічні ефекти

якої саме вакцини перелічені на екрані. Отже, вони могли показати список можливих побічних реакцій будь-якого лікарського засобу. Проте насправді жоден з медичних препаратів не може заразити віспою мавп. Наприклад, вакцина JYNNEOS проти мавпячої віспи створена на основі ослабленого живого вірусу коров’ячої віспи. Проте вона не може викликати мавпячу віспу чи будь-яке інше інфекційне захворювання.

Науковці спростовують наявність зв’язку між спалахом мавпячої віспи та вакциною проти COVID-19. Наприклад, Карі Мур Деббінк, мікробіологиня та імунологиня зі Школи громадського здоров’я Університету Джонса Гопкінса (Балтимор, США), підкреслює, що вакцини проти COVID-19 використовували в усьому світі, а випадки захворювання на мавпячу віспу фіксують здебільшого в країнах Африки. Цей вірус був поширений у Західній та Центральній Африці ще до пандемії COVID-19 — перший випадок захворювання людини на мавпячу віспу зафіксували у 1970 році на території сучасної Демократичної Республіки Конго.

Раніше ми вже спростовували схожий фейк, нібито мавпячу віспу вигадали для того, щоб приховати ускладнення після вакцини від Pfizer-BioNTech.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний