ФЕЙК: Вуличні ліхтарі – це зброя, здатна знищувати людей | VoxUkraine

ФЕЙК: Вуличні ліхтарі – це зброя, здатна знищувати людей

Photo: Лєна Шуліка, VoxUkraine
4 Серпня 2020
FacebookTwitterTelegram
1345

Перевірка фейків у рамках партнерства з Фейсбук 

Мережею поширюють відео, на якому так званий британський «експерт зі зброї» розбирає один із вуличних ліхтарів, які начебто встановлюють на вулицях Великої Британії. Ці ліхтарі начебто є токсичними і руйнують сітківку ока, а також вони начебто мають антену, яка здатна виявляти рухомі цілі. 

Утім, немає доказів того, що ліхтарі небезпечні. А відео, яке поширюється зараз, — ймовірно, частина старої теорії змови. 

Історія з ліхтарями-вбивцями почалася у 2018 році, коли у британському місті Ґейтсгед змінили старе вуличне освітлення на більш енергоефективне. Тоді деякі мешканці міста поширювали неправдиву інформація про шкідливий вплив нових ліхтарів. Утім, місцева влада спростувала усі закиди.

Щодо того, на що варто звернути увагу на самому відео.

По-перше, не називають ім’я експерта, який робить висновки про небезпеку, також не показують його обличчя. Через це неможливо перевірити, хто насправді ця людина і чи є він компетентним у галузі озброєння. Так само не згадується, чи є він представником будь-якої дослідницької установи чи організації, яка цим займається. 

По-друге, за словами «експерта», ліхтар, який він розбирає на відео, йому надав «викривач однієї із міських рад», які встановлюють ці ліхтарі. Ми не можемо перевірити, чи це дійсно так, однак придбати звичайний світлодіодний вуличний ліхтар може хто-завгодно. Також є ймовірність, що автор сам встановлював у ліхтар певні додаткові пристрої, які він розбирає на відео. 

І по-третє, у відео стверджується, що випромінювання від світлодіодів у ліхтарях є смертельним для людини, зокрема воно здатне руйнувати сітківку ока. Насправді це не так. Є дослідження, які доводять, що сині та білі світлодіоди можуть потенційно спричиняти пошкодження клітин сітківки в умовах високого опромінення та тривалого впливу. Однак за типових умов впливу — наприклад, освітлення від ліхтарів — гострого ураження сітківки людини ніколи не було зафіксовано. Доказів того, що випромінювання від світлодіодів у ліхтарях може спричиняти смерть людини, не існує.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний