Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Низка телеграм-каналів та користувачів соцмереж поширили нібито нову обкладинку випуску видання Bloomberg. У дописі вони вказали, мовляв, неназваний посадовець повідомив медіа, що в Кремлі затвердили перелік громадян, які підлягають новій хвилі мобілізації, і надав частину цього списку. У деяких дописах автори пропонували перейти за посиланням, аби перевірити, чи не потрапили читачі до цього переліку, а в інших — прогнозували мобілізацію 800 тисяч росіян протягом трьох місяців.
Утім, це фейк. Bloomberg не публікував випуск з такою обкладинкою та відповідною інформацією.
Скриншот допису
На сайті видання немає такого випуску. До того ж на обкладинці, яку опублікували у мережі, датою публікації вказане 13-19 травня. Bloomberg випускає два журнали: Bloomberg Businessweek і Bloomberg Markets, хоча на обкладинці, яку розмістили пропагандисти, не вказано, який саме це журнал.
Випуски Bloomberg Markets публікують раз на 2-4 місяці, останній номер, опублікований на момент написання матеріалу, вийшов у квітні 2024 року. У ньому не йшлося про можливе оголошення мобілізації в росії. Натомість Bloomberg Businessweek дійсно опублікував випуск у травні, але у ньому також не було згадки про мобілізацію в рф.
Скриншоти: 1. фейковий випуск; 2. випуск Bloomberg Markets за квітень; 3. випуск Bloomberg Businessweek за травень
У соцмережах Bloomberg також не публікували випуск із такою обкладинкою та заголовком «Російська мобілізація почнеться у червні». У квітні 2024 року Bloomberg процитував слова Президента України Володимира Зеленського про те, що до 1 червня росія може мобілізувати 300 тисяч людей.
В іншому матеріалі за цей же період медіа посилалось на слова керівника московського аналітичного центру «Центр аналізу стратегій і технологій» Руслана Пухова, який заявляв, що росія, рекрутуючи до 30 тисяч новобранців на місяць, у 2024 році могла б поповнити лави армії на 300 тисяч осіб. У статті вказували, що кремль намагається уникати оголошення масової мобілізації й чекає на поступове поповнення лав збройних сил.
Однак у жодній з цих статей не було інформації про список призовників. Ба більше, посилання, яке додали пропагандисти у дописі, що нібито відкриває список кандидатів на мобілізацію, насправді веде на закритий телеграм-канал «Блумберг». Звісно ж, він не має нічого спільного з виданням Bloomberg, оскільки це медіа не має телеграм-каналу, не публікує статті та не веде соцмережі російською мовою.
Це не вперше, коли російські та проросійські пропагандисти використовують назви й логотипи впізнаваних міжнародних видань, аби просувати дезінформаційні тези або, як у цьому випадку, аби залучити авдиторію на анонімний телеграм-канал.
Раніше ми спростовували фейк, нібито журнал Rodip Reb опублікував обкладинку із зображенням «трагічних перспектив України у 2024 році».
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний