Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють відео нібито Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), у якому він засудив молдовських християн, які організували мітинг проти ЛГБТК+ прайду в Кишиневі. У відео процитували заступницю керівника секретаріату секції ЄСПЛ Доротею фон Арнім: «Санду, мабуть, усвідомлювала суспільну напругу щодо цього питання, бо, очевидно, заходи безпеки були недостатніми, інакше ці люди навіть не вийшли б на вулиці».
Однак це фейк. ЄСПЛ не публікував це відео та не коментував мітинг.
Скриншот допису
15 червня 2025 року попри заборону муніципальної ради у Кишиневі відбувся ЛГБТК+ прайд в рамках фестивалю Moldova Pride 2025. У той же час кілька десятків релігійних активістів провели власну ходу проти маршу, частина з них переслідувала учасників прайду з гомофобними гаслами і транспарантами. Останніх охороняла поліція задля уникнення сутичок. Партія соціалістів також провела свій «Марш сім’ї».
На сайті чи в соцмережах ЄСПЛ не публікували це відео. Рішення суду зазвичай оприлюднюють у письмовій формі, тож якби воно справді існувало, відповідний документ був би на сайті. Але там його немає.
Ба більше, ЄСПЛ розглядає заяви виключно проти держав, які ратифікували Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод. Він не розглядає заяви проти приватних осіб, організацій чи держав, які не є учасниками Конвенції.
Деякі деталі у відео також вказують на підробку. Зокрема, у фейковому відео вгорі праворуч розміщений логотип ЄСПЛ, хоча в оригінальних роликах його зазвичай не додають.
Окрім цього, у справжніх роликах, як правило, використовують оригінальні кадри пресслужби ЄСПЛ. У відео пропагандистів використали відео з відкритих джерел, зокрема кадр із Маєю Санду вирізали з відео спільної пресконференції президентки з президентом Румунії 10 червня 2025 року.
Відео з мітингу проти прайду взяли з публікацій молдовських медіа.
Міжнародні медіа не повідомляли про те, що ЄСПЛ засудив молдовських вірян. Пошук цитати Доротеї фон Арнім щодо «недостатніх заходів безпеки» не дав результатів. Жодна з міжнародних правозахисних організацій також не висловлювалася щодо учасників мітингу.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний