ФЕЙК: Юлія Паєвська («Тайра») викрала дітей перед евакуацією з Маріуполя

ФЕЙК: Юлія Паєвська («Тайра») викрала дітей перед евакуацією з Маріуполя

28 Жовтня 2022
FacebookTwitterTelegram
538

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

17 червня 2022 року українська парамедикиня та волонтерка Юлія Паєвська (позивний — «Тайра»), була звільнена після тримісячного перебування у російському полоні. І під час полону, і після її звільнення російські ЗМІ та проросійські користувачі поширювали інформацію, ніби вона викрала двох дітей, батьків яких вбила до цього, щоб безперешкодно виїхати з Маріуполя.

Також у деяких повідомленнях її називають снайперкою, яка воювала в лавах полку «Азов» та «Правого сектору».

Однак всі ці заяви є фейковими.

Евакуація з Маріуполя

Однією з перших помітних згадок про Юлію у російських ЗМІ став спецвипуск телеканалу НТВ «Жінка на прізвисько звір» 27 березня 2022 року. У цьому відео використовують фрагменти інтерв’ю з Юлією Паєвською, відзнятого з нею вже у полоні. 

Саме в цьому випуску зазначена основна російська версія захоплення волонтерки під час її виїзду з Маріуполя. У сюжеті кажуть, що Юлія Паєвська була затримана окупаційними військами разом з двома дітьми, батьки яких були вбиті. З її слів, разом із нею хлопчик та дівчинка (брат із сестрою 5-6 місяців та 2,5 роки відповідно). Як стає зрозуміло з інтерв’ю далі, сиріт вона намагалася вивезти у безпечне місце разом з іншими дітьми та жінками з Маріуполя до Запоріжжя. Після евакуації цивільних Тайра планувала повернутися до Маріуполя. Далі у сюжеті йдуть свідчення третіх осіб, нібито Тайра силою використовувала дітей як прикриття для того, щоб втекти з «Азовсталі». 

Після випуску НТВ інші російські ЗМІ почали відкрито писати, нібито саме Тайра відповідальна за смерть батьків цих двох дітей. Серед таких свідчень є відверто позбавлені логіки розповіді, що діти самостійно вказали на вбивство їхніх батьків Юлією, незважаючи на малий вік (діти такого віку мають доволі обмежені навички спілкування).

Ні у відео НТВ, ні в інших російських джерелах немає розповіді самих дітей або інших доказів їхнього «викрадення» та вбивства їхніх батьків.

16 березня українська волонтерка Оксана Корчинська заявила, що до потрапляння в полон Юлія допомагала вивозити поранених із Маріуполя. Чоловік Паєвської в коментарі для «Радіо Свобода» підтвердив, що вона скористалась «зеленим коридором» та вивозила дітей та жінок до Запоріжжя.

Після визволення з полону в інтерв’ю різним виданням (Deutsche Welle, «Радіо свобода») Юлія повідомила умови свого затримання. Після початку повномасштабного вторгнення рф Юлія три тижні перебувала у маріупольському госпіталі, де надавала допомогу пораненим. Після появи інформації щодо зеленого коридору до Запоріжжя волонтерка вирішила скористатися можливістю та вивезти з зони бойових дій жінок та дітей, евакуювавши їх вільним автобусом. Серед дітей, які евакуювалися, вірогідно й були сироти, про яких так багато писали у російських ЗМІ. 

Зв’язок із «Азовом» та «Правим сектором»

У 2018-2020 роках Юлія Паєвська була військовослужбовицею та очолювала евакуаційне відділення 61-го мобільного шпиталю в Маріуполі. Утім, вона ніколи не перебувала у складі полку «Азов». Також немає свідчень про її участь у діяльності «Правого сектору». Серед її останніх політичних ініціатив варто згадати висування від партії «Голос» на парламентських виборах 2019 року та висування від партії «Демократична Сокира» на виборах в Київську міську раду в 2020 році. Сьогодні після звільнення з полону вона є уповноваженою з питань реабілітації учасників бойових дій у «Демократичній Сокирі».

Під час військової служби та волонтерства Юлія Паєвська не була снайпером, вона лише надавала медичну допомогу військовим та цивільним. Ще до полону Паєвська встигла передати журналістам Associated Press відеозаписи, які висвітлюють її діяльність в Маріуполі після вторгнення рф. 19 травня інформаційне агентство опублікувало сюжет, де видно, що вона не бере участь у бойових діях, а працює як медик і волонтер.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний