ФЕЙК: За час війни населення України скоротилося до 20 мільйонів

ФЕЙК: За час війни населення України скоротилося до 20 мільйонів

29 Серпня 2023
FacebookTwitterTelegram
645

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють інформацію, що з України до Європи масово виїжджають сім’ї українців. У дописі зазначають, що через хвилі міграції під час війни населення України нібито скоротилося до 20 мільйонів осіб.

Це — неправда. За даними Інституту демографії на 1 січня 2023 року кількість населення України становила від 28 млн до 34 млн осіб.

Пропагандистські медіа не наводять жодного посилання або джерела інформації, яку подають у дописах. За даними Державної статистики України, станом на 1 лютого 2022 року в Україні, включно з територією ОРДЛО, але без Криму, проживало понад 41,1 мільйона мешканців. Утім, відтоді на сайті Державної служби статистики України не публікували актуальних даних щодо кількості населення.

Водночас за даними Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України, кількість населення станом на 1 січня 2023 року коливається від 28 млн до 34 млн осіб. Більш точні дані можна отримати, якщо порахувати конкретну кількість людей, що перетинають кордон на Заході України та із Молдовою. Також важко виокремити точну кількість тих, хто виїхав до росії. 

За підрахунками ООН від 15 серпня 2023 року, у світі офіційно зареєстровано 6,2 мільйона українських біженців. Водночас на сайті opendatabot також повідомляють, що за даними із Держприкордонслужби з січня 2022 року по червень 2023 року за межі України виїхало понад 26 мільйонів, а повернулося понад 23 мільйони громадян. Ймовірно, розбіжність у кількості обумовлена тим, що у Держприкордонслужбі рахували українців, які виїжджали у січні 2022 року, а також найімовірніше  тих, які перетинали кордон декілька разів. 

Отже, чисельність населення України не могла впасти із 41 млн осіб до 20 млн, адже громадяни не лише виїжджають, а й повертаються назад. За результатами опитування ООН, близько 62% українських біженців планують повернутися до України у майбутньому. 

До того ж проросійські телеграм-канали усіляко замовчують причину виїзду українців. Пропагандисти не наводять справжньої причини міграції — обстріли росіянами цивільної інфраструктури, економічна ситуація в країні, що значно погіршилася через вторгнення тощо. Також населення зменшилося внаслідок примусової депортації і переміщення дорослих та дітей з тимчасово окупованих територій до росії.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний