Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські ЗМІ поширюють цитату міністра закордонних справ рф Сергія Лаврова від 21 вересня 2022 року про те, що Донецьк, Луганськ, Запоріжжя та Херсонщина, згідно зі Статутом ООН, мають право на самовизначення. Тож жителі цих територій нібито мають проголосувати на референдумах про приєднання до рф.
Однак це — неправда. Саме росія порушує міжнародне право, окуповуючи українські території.
Скриншот публікації
Ще 20 вересня російські окупаційні адміністрації в Донецькій, Луганській, Запорізькій та Херсонській областях оголосили, що проведуть так звані «референдуми про приєднання до рф» у період із 23 по 27 вересня. Території, на яких проводять псевдореферендуми, були окуповані внаслідок російської агресії. Тепер росія прагне анексувати ці території, як це було з Кримом у 2014 році.
Росія порушує Статут ООН: 2 стаття документу забороняє використовувати силу проти політичної незалежності та територіальної цілісності іншої держави. Недоторканність територіальної цілісності та суверенітету також зафіксована в інших міжнародних документах, як-от у Заключному акті Наради з безпеки та співробітництва в Європі чи Декларації про принципи міжнародного права.
Згідно з міжнародним гуманітарним правом, окупанти мають підтримувати правопорядок, встановлений на території до її окупації, та не порушувати права цивільних. Проведення «референдумів» для анексії території та примус цивільних до участі в цих заходах — це грубі порушення згаданих норм.
У Статуті ООН справді встановлений принцип рівності та самовизначення народів. Утім, росія не може апелювати до нього, аргументуючи необхідність анексії. По-перше, на окупованих територіях України не проживає якийсь окремий народ (російські пропагандисти часто згадують у заявах так званий «народ Донбасу»). Більшість жителів окупованих територій — українці. Переважна більшість українського народу негативно ставиться до росії та підтримує існування української незалежної держави.
По-друге, згідно з українським законодавством, в окремих областях України не можна проводити референдуми щодо зміни території країни. Питання про зміну території України ухвалюється лише на всеукраїнському референдумі, який проголошується на вимогу не менше ніж 3 млн громадян, із правом голосу за умови, що підписи щодо референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по 100 тисяч підписів у кожній області.
Міжнародна спільнота засудила так звані «референдуми» на тимчасово окупованих територіях. У США наголосили, що «референдуми» є фальшивим приводом для рф анексувати частину України. В ЄС зазначили, що незаконні голосування не можна вважати вільним волевиявленням мешканців цих регіонів.
Раніше ми вже спростовували фейк про те, що жителі Херсонської та Запорізької області нібито хочуть провести референдуми і приєднатися до росії.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний