ФЕЙК: Загальна кількість населення України зменшилася з 38 до 18–22 мільйонів

ФЕЙК: Загальна кількість населення України зменшилася з 38 до 18–22 мільйонів

21 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
1212

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа поширюють заяву ексрадника Міноборони США Дугласа Макгрегора про те, що Україна як держава вже «мертва». Мовляв, населення України зменшилося з 38 до 18–22 мільйонів.

Це — неправда. Дуглас Макгрегор системно поширює пропаганду рф, яку цитують російські медіа. Населення України станом на 2023 рік становить майже 33,5 мільйона жителів.

По-перше, російські ЗМІ посилаються на ексрадника Міноборони США Дугласа Макгрегора, який системно поширює прокремлівську дезінформацію. У заяві, на яку посилаються російські медіа, він також каже, що Одеса та Харків — це російські міста, говорить про «нацистів» в Україні та не визнає її суверенітет. 

У жовтні 2020 року експрезидент США Дональд Трамп призначив Макгрегора старшим радником виконувача обов’язків міністра оборони в останні 3 місяці правління своєї адміністрації. Макгрегор є прибічником конспірології, наприклад, у 2019 році поширив змову про те, що  мільярдер Джордж Сорос фінансував автобусні перевезення іноземців до Сполучених Штатів, аби знищити американську культуру. Росія часто використовує західних «експертів», зокрема Макгрегора, та журналістів для поширення своєї дезінформації.

По-друге, Макгрегор у відео наводить неправдиві демографічні дані. За його словами, населення України скоротилося з 37,4 до 18-22 мільйони. За даними Державної статистики України, загальна кількість населення станом на 1 лютого 2022 року становила понад 41,1 мільйона мешканців без урахування Криму, але з включно з ОРДЛО. Однак в умовах воєнного стану дані щодо кількості населення в Україні у 2022-2023 роках на сайті Держстату публікуються із запізненням. 

Макгрегор заявляє, що 8 мільйонів біженців виїхало до Європи, а 2 мільйони до рф. Однак якщо відняти ці 10 мільйонів, які порахував Макгрегор, то населення України становитиме 27 мільйонів, а не 18-22. 

До того ж за даними ООН, станом на березень 2023 року у Європі зареєстровано 8,1 млн українських біженців з урахуванням рф та Білорусі, які там перебувають тимчасово. Тобто Макгрегор неправильно порахував кількість тих, хто виїхав. Загалом від 24 лютого 2022 року з України виїхало 19,5 мільйонів, тоді як повернулося 11 мільйонів. 

У коментарі «Суспільному» від 8 січня 2023 року заступник директора Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. Птухи Олександр Гладун зазначив, що за його даними зараз кількість населення України становить 33,5 мільйона.  

Крім того, російські ЗМІ перекрутили слова Макгрегора про знищені міста та інфраструктуру. Насправді ж Дуглас Макгрегор каже, що було знищено 40%  інфраструктури українських міст, а вся промислова база та все те, що нібито «мало реальну ціну», перейшло до складу росії. Друга теза Макгрегора помилкова. У 2022 році експорт товарів з України скоротився на 35%, до $44,2 млрд. Та скорочення на третину відбулось не тому, що рф окупувала промислову базу, а у тому числі й через заблоковані росією порти, військові дії та мінування полів. Так, наприклад, у зоні бойових дій знаходиться найбільш промислово розвинена частина України — зазначає Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.

Варто також зазначити, що Макгрегор використовує типовий російський наратив, мовляв, після «програшу» України Джо Байден «кине» Володимира Зеленського та його команду. Такими повідомленнями росія намагається посіяти розбрат між країнами та викликати в українців недовіру до Заходу.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний