ФЕЙК: Закон №4338 скасовує оплату за транспортування газу деяким категоріям населення України

ФЕЙК: Закон №4338 скасовує оплату за транспортування газу деяким категоріям населення України

5 Грудня 2023
FacebookTwitterTelegram
14565

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, нібито згідно з новим законом України №4338  скасовують оплату за транспортування газу деяким категоріям населення України.

Утім, це — фейк. Закону про скасування оплати за транспортування газу немає, а у  законі №4338-VI йдеться про ратифікацію Імплементаційної угоди між Кабінетом Міністрів України та Організацією НАТО з матеріально-технічного забезпечення і обслуговування. 

Регулювання оплати та транспортування природного газу здійснюється кількома документами:

  •  Закон №329-VIII України «Про ринок природного газу»;
  •  Закон №2665-III України «Про нафту і газ»;
  • Нормативно-правовий акт «Про затвердження Кодексу газотранспортної системи».

Закон України №4338-VI не присвячений комунальним послугам. Це документ «Про ратифікацію Імплементаційної угоди між Кабінетом Міністрів України та Організацією НАТО з матеріально-технічного забезпечення і обслуговування (ОМТЗО) про утилізацію стрілецької зброї й легких озброєнь, звичайних боєприпасів та протипіхотних мін типу ПФМ-1». 

На фейкових відео новину про скасування оплати за транспортування газу нібито озвучує ведучий телеканалу «1+1» Святослав Гринчук. Такого сюжету, ані в ефірі телеканалу «1+1», ані в ефірі загальнонаціонального телемарафону, не було. Низька якість відео, ймовірно, свідчить про те, що відео було озвучено штучним інтелектом із використанням зразка голосу телеведучого. 

До того ж ми перевірили відео в інструменті «AI Speech Classifier», який визначає, чи згенерували даний запис на сайті «ElevenLabs». Програма імітує різні людські голоси, використовуючи штучний інтелект. За результатами перевірки ми встановили, що аудіо у відео могли створити завдяки цій програмі. 

Скриншот перевірки відео у «AI Speech Classifier»

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний