Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють ролик нібито видання BBC. У ньому стверджують, буцімто під час візиту принца Гаррі до Львова йому представили хлопчика, який насправді отримав опіки не через російський обстріл, а внаслідок пожежі, яку спричинила його мати напідпитку у 2024 році.
Утім, це фейк. BBC не публікувало подібне відео на своїх офіційних ресурсах. Хлопчик, Роман Олексів, постраждав унаслідок ракетного удару по Вінниці у липні 2022 року. Пожежа у Сихові ніяк не пов’язана з родиною Олексівих.
Скриншот публікації
BBC не публікувало подібне відео на своєму офіційному сайті, а також у X, фейсбуці, інстаграмі чи ютубі.
Пропагандисти намагалися відтворити візуальний стиль роликів BBC. Фейковий ролик створили зі статичних фото, тоді як BBC у своїх публікаціях використовує власні відео, архівні матеріали або інші відео з відкритих джерел. Крім того, на початку оригінальних роликів BBC додають блок на біло-червоному тлі із темою відео, а зверху вказують дату публікації. У фейковому ролику цих елементів немає.
Ліворуч — скриншот із фейкового відео. Праворуч — скриншот оригінального ролика
14 липня 2022 року армія рф завдала ракетного удару по центру Вінниці, унаслідок якого загинули 29 людей, понад 200 постраждали. Серед постраждалих був 7-річний Роман Олексів, який отримав опіки 45% поверхні тіла. Його мати загинула на місці.
Історія хлопчика висвітлювалася, зокрема, на сайті BBC. У публікації зазначають, що «це реальна історія Романа Олексіва, який отримав серйозні опіки внаслідок російського ракетного удару у липні 2022 року, у результаті якого також загинула його мати».
«Еспресо» дійсно публікувало новину про пожежу у житловому будинку на Сихові у 2024 році — саме її скриншот використали пропагандисти у своєму ролику. Однак, за офіційною інформацією ДСНС Львівської області, унаслідок пожежі постраждав лише власник будинку. Ця подія не має жодного стосунку до трагедії родини Олексівих.
Пропагандисти навмисно сфальсифікували цю історію, аби дискредитувати Україну та зняти відповідальність з російської армії за наслідки ракетних обстрілів українських міст.
Раніше ми спростували фейк, нібито ракетним ударом по вінницькому Будинку офіцерів рф знищила українських військових.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний