ФЕЙК: Зеленський готував замах на Макрона — France 24

ФЕЙК: Зеленський готував замах на Макрона — France 24

29 Лютого 2024
FacebookTwitterTelegram
343

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють нібито сюжет французького медіа «France 24», у якому розповідають про те, що українські спецслужби за наказом Володимира Зеленського планували замах на Президента Франції Еммануеля Макрона під час його візиту до Києва. Візит начебто скасували через те, що ексголовнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заздалегідь повідомив французьку сторону про загрозу нападу. До відеозапису репортажу пропагандисти додають скриншоти листування особи з кола Залужного. У переписці начебто зазначається, що над операцією з усунення президента Франції працював голова ГУР Кирило Буданов. 

Це — фейк. France 24 не публікували такого сюжету, відео створили за допомогою штучного інтелекту.

Скриншот допису

Пропагандисти вдають, нібито сюжет з’явився в ефірі каналу «France 24». Проте подібного відео немає ні на офіційному сайті видання, ні на сторінках медіаресурсу в фейсбуці, твіттері (X) та ютубі. У інших французьких новинних виданнях також немає згадок про планування замаху. Щобільше, канал уже опублікував заяву, в якій підтвердив, що цього репортажу не існує, а пропагандистське відео створили за допомогою штучного інтелекту. 

На початку фейкового відео на телеекрані з’являється новина про двох ізраїльських заручників, звільнених у Рафі. За цими вихідними даними можна визначити, що така новина справді висвітлювалася в ефірі «France 24» 12-го лютого цього року. Ведучим випуску новин тоді справді був Жульєн Фанчуллі той самий журналіст, який фігурує у відеоролику, що поширюють пропагандисти. Одяг ведучого, новинна стрічка та зображення на фоновому екрані у справжньому та фейковому сюжеті повністю збігаються. 

Ймовірно, на основі цього відео створили фейковий репортаж за допомогою штучного інтелекту, а потім наклали новинну стрічку каналу. 

Вгорі — скриншот із оригінального репортажу, внизу — скриншот із допису пропагандистів

Далі заздалегідь змонтоване відео вивели на екран телевізора — мовляв, про викритий план замаху повідомили у прямому ефірі. Утім, видається дивною обставина, що хтось із французів спеціально знімав цей конкретний репортаж від початку до кінця. 

Скриншоти листування також не переконують — вони занадто нечіткі, щоб розібрати, що саме написано у повідомленнях, і між ким відбулася переписка. Але навіть якби скриншот був чіткішим, його навряд можна було б використовувати як доказ — створити акаунт з ідентичною аватаркою і написати повідомлення міг хто завгодно. До того ж важко уявити, що наближена до Залужного особа користувалась би телеграмом для передачі такої важливої інформації. 

Президент Франції Еммануель Макрон дійсно відклав робочий візит до України, який мав відбутися 14-15 лютого, з міркувань безпеки. Проте про точні причини скасування поїздки не повідомлялося, на чому й почали спекулювати пропагандисти. Під час пресконференції 25 лютого Президент Зеленський зазначив, що його французький колега відвідає Україну вже найближчим часом.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний