ФЕЙК: Зеленський наказав не використовувати «Байрактари» на передовій

ФЕЙК: Зеленський наказав не використовувати «Байрактари» на передовій

31 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
1294

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа та анонімні телеграм-канали поширюють скан-копію нібито офіційного листа від керівника Офісу президента України Валерію Залужному, якого називають начальником Генштабу України. У ньому просять не використовувати ударний безпілотник «Байрактар» на потенційно небезпечних напрямках, щоб їх не збивали. А відтак щоб російські пропагандисти не використовували фото та відео збитих безпілотників для того, аби дискредитувати турецьку фірму «Baykar Makina». 

Це фейк: цей лист не може бути офіційним документом, оскільки в ньому неправильно вказано посаду отримувача. 

Скан-копія листа, який поширюють у соцмережах

У «шапці» листа вказано, що він адресований «начальнику Генштабу України В.Залужному». Однак посада Валерія Залужного — Головнокомандувач Збройних Сил України. Посаду начальника Генерального штабу ЗСУ займає Сергій Шаптала. Закон про розділення посад Головнокомандувача ЗСУ та начальника Генерального штабу ЗСУ прийняли у березні 2020 року. Він визначає порядок призначення на ці посади, розмежування повноважень та порядок організації керівництва Збройними силами України.

У тексті також звертаються до Генштабу («Просимо Генштаб вжити заходів…»), однак правильна назва цього державного органу — Генеральний штаб Збройних Сил України, тож в офіційному наказі мала б бути вказана повна назва. 

Крім цього, це розпорядження видає нібито керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак. Утім, повноваження керівника ОП, визначені указом президента «Про Положення про Офіс Президента України», не передбачають того, що він може видавати розпорядження Головнокомандувачу ЗСУ. Керівництво Збройними Силами України здійснює Президент України як Верховний Головнокомандувач ЗСУ. Військово-політичне та адміністративне управління Збройними Силами України здійснює міністр оборони України. 

Раніше VoxCheck спростовував фейк про те, що Генштаб ЗС Польщі видав наказ про захоплення територій Волинської та Львівської областей.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний